První mise speciálních jednotek na jihu Afghánistánu

Asi stovka příslušníků speciálních amerických jednotek podnikla v sobotu ráno několikahodinovou misi v jižním Afghánistánu. Speciální jednotky včetně elitních Rangers podnikly zblízka útoky na objekty, které americké letouny bombardovaly během předchozích náletů. Předseda sboru náčelníků štábů Richard Myers oznámil, že při akci byli dva vojáci zraněni. Záměrem mise podle něj bylo zničit cíle spojené s teroristickými aktivitami Talibanu. USA také potvrdily, že se v Pákistánu při podpůrné akci zřítila americká dopravní helikoptéra. Odmítly ale tvrzení, že byla sestřelena silami Talibanu. Při havárii zemřeli dva vojáci, tři další utrpěli zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják

americký voják | Foto: US Army

Během ranní akce amerických speciálních jednotek na jihu Afghánistánu nebyl podle Richarda Myerse zadržen hledaný terorista bin Ládin ani žádný jiný vůdce organizace Al-Káida. Předseda sboru náčelníků štábů také řekl, že americké jednotky mohou na afghánském území operovat bez větších potíží ze strany Talibanu. Jednotky Spojených států se podle jeho slov připravují na další pozemní zásahy v Afghánistánu.

Pentagon už předtím potvrdil přítomnost speciálních jednotek jak na jihu, tak na severu Afghánistánu. Američtí Rangers jsou speciálně vycvičení pro nekonvenční válku. Tato elitní jednotka rychlého nasazení americké armády má tradici, která sahá až do poloviny 18. století. Je schopná dostat se kamkoli na světě do 18 hodin, její vojáci, o síle kolem 7500 mužů, jsou vycvičeni pro všechny typy války v nejtěžších podmínkách.

Afghánské vládní hnutí Taliban tvrdí, že se jejich jednotkám podařilo odrazit pozemní zásah amerických vojáků západně od Kandaháru. Podle talibanského ministra školství Amíra Chána Muttakiho tam přistálo několik amerických helikoptér, ale talibanská obrana je prý přinutila k ústupu. Nikdo z vojáků Talibanu údajně nebyl zraněn.

Předseda sboru náčelníků štábů Richard Myers dnes vyjádřil soustrast rodinám dvou vojáků, kteří zemřeli při havárii helikoptéry v pohraniční oblasti Pákistánu. Zprávy Talibanu, že stroj sestřelily jeho jednotky, označil za lež. "Jakákoliv tvrzení, že tento stroj sestřelili oni, jsou absolutně lživá. Tento případ byl označen jako letecká nehoda a jako takový bude vyšetřován. Stalo se to při přistávacím manévru uprostřed noci. Posádka se na svou akci samozřejmě detailně připravila a věděla, za jakých podmínek poletí. Bylo tam hodně prachu a když se letoun přiblíží k zemi, smíchá se s vodou - a to přistání velmi komplikuje. To zřejmě nehodu způsobilo, ale s konečnou platností to prokáže až vyšetřování".

Vrtulník americké armády, který se zřítil v Pákistánu, nebyl součástí dnešní mise speciálních jednotek na afghánském území. Agentuře Reuters to řekli nejmenovaní představitelé ministerstva obrany USA. Američané si od Pákistánu pronajali dvě vojenské základny, které podle dohody nemají sloužit k vojenským operacím. Účast na nejnovějších vojenských akcích Spojených států už Islámábád popřel.

Jak z Péšaváru uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Alexandr Pícha, také pákistánské vojenské zdroje popřely spekulace o tom, že americká dopravní helikoptéra byla nad Pákistánem sestřelena. Tamní ministerstvo obrany rovněž zdůraznilo, že helikoptéra nebyla součástí amerických bojových jednotek.

Britští vojáci se pozemní operace v Afghánistánu neúčastní. Řekl to mluvčí britského ministerstva obrany, který zároveň odmítl jakkoli komentovat možnou přítomnost amerických a britských zvláštních jednotek v této zemi. Jak řekl, britská armáda poskytuje americkým jednotkám logistickou podporu. Podle něj špionážní letouny Canberra PR9 plní válečné úkoly v rámci operace Trvalá svoboda už od 8. října.

Jeden z nejdůležitějších členů talibanské vlády - ministr pro kmenové záležitosti Džalaluddin Hakání - jednal s pákistánskými úřady o možném ustavení nové vlády v Aghánistánu. Mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí potvrdil, že představitel Talibanu jednal o vyhlídkách případné nové afghánské vlády, která by byla sestavena z více subjektů. Podle některých nepotvrzených zpráv se Hakání setkal také se zástupci bývalého afghánského krále Zahíra Šáha. Americké úřady odmítly vysvětlit, proč Pákistán nepožádaly, aby talibanského ministra zadržel.

Humanitární situace v Afghánistánu se podle koordinátora humanitární mise OSN pro tuto zemi Antonia Doniniho stále zhoršuje. Jak řekl, příslušníci Talibanu téměř denně napadají a rabují sklady a úřady humanitárních organizací. V nebezpečí jsou i místní pracovníci agentur, kteří se snaží majetek OSN chránit. V Afghánistánu přestává podle Doniniho panovat zákon a pořádek, což znamená ohrožení pro obyvatele, kteří nutně potřebují dodávky potravin.

"OSN je přesvědčena, že za současných podmínek bude rozšiřování humanitární pomoci stále obtížnější. A pokud se bude situace zhoršovat, bude příležitostí pro možnou pomoc stále ubývat. Na území Afghánistánu je šest milionů lidí, kteří potřebují pomoc. Čeká je velmi nejistá a dokonce děsivá budoucnost".

Olga Krupauerová, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme