Evropa se rozloučila s 'kancléřem sjednotitelem'. Kohl formoval celou generaci, řekla Merkelová

Evropa a především Německo se v sobotu rozloučily s bývalým kancléřem Helmutem Kohlem. Oficiální část skončila večer zádušní mší a vojenskou ceremonií v západoněmeckém Špýru, kde bude Kohl pohřben. S Kohlem se odpoledne rozloučila asi tisícovka lidí v jeho rodném Ludwigshafenu. V Evropském parlamentu se mu předtím poklonili světoví státníci. Kohl zemřel před dvěma týdny ve věku 87 let.

Štrasburk (Aktualizováno: 21:20 1. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do francouzského Štrasburku dorazily desítky předních politiků současnosti i dnů minulých, včetně britské premiérky Theresy Mayové, ruského premiéra Dmitrije Medveděva, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nebo šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua.

Dorazil také maďarský ministerský předseda Viktor Orbán a bývalý šéf italské vlády Silvio Berlusconi. Česko zastupoval první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Cestou do jednacího sálu Evropského parlamentu se politici zapisovali do kondolenční knihy a ukláněli před Kohlovou rakví.

Do středu zcela zaplněného plenárního sálu přinesla čestná stráž za zvuků smuteční hudby rakev Helmuta Kohla zahalenou do modré evropské vlajky se žlutými hvězdami.

Jako první se poté ujal slova šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani, který Kohla označil za odvážného politika a bojovníka za svobodu, který svůj život zasvětil Evropě.

„Formoval celou generaci," řekla na adresu Kohla německá kancléřka Angela Merkelová. „Řada z toho, co je pro nás samozřejmé, je s ním spojena - to, že je východní a západní Evropa sjednocena, že máme společný trh, že nejsou hraniční kontroly mezi státy EU, že má většina z těchto států společnou měnu," poznamenala. Kohlovy také poděkovala za šanci, kterou od něj dostala. Bez něj by podle svých slov nikdy nebyla tam, kde je.

„Chtěl stvořit svět, v němž nikdo nedominuje," uvedl ve své vzpomínce bývalý americký prezident Bill Clinton, který měl Kohla podle svých slov velmi rád.

„Jeho vize daleko překračovala německé hranice a německé zájmy," vyjádřil své přesvědčení šéf Evropské rady Donald Tusk.

Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se německý exkancléř vždy zasazoval o Evropu, kterou nebudou dělit hranice nebo nepřátelské ideologie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zase Kohla označil za nepostradatelného spojence a přítele Francie.

Na smutečním ceremoniálu promluvil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Helmut Kohl byl německý vlastenec, ale také vlastenec evropský. Mezi tím neviděl žádný rozpor," řekl v zaplněném sále Juncker.

Pro Spolkovou republiku pak zůstane Helmut Kohl především kancléřem, který sjednotil západní a východní Německo.

Pohřben v západoněmeckém Špýru

Kohlovo tělo transportoval ze Štrasburku armádní vrtulník do západoněmeckého města Ludwigshafen, kde se narodil i zemřel. Ulicemi města projela smuteční kolona a s bývalým německým kancléřem se přišla rozloučit asi tisícovka lidí. Většinou vzpomínali v tichosti nebo se s Kohlem loučili klidným potleskem.

Němečtí vojáci vynášejí rakev s ostatky německého exkancléře Helmuta Kohla z lodi Mainz, která po Rýnu připlula do Špýru, kde se koná zádušní mše. | Zdroj: Reuters

Rakev zahalenou do německé vlajky následně loď Mainz převezla po Rýnu do nedalekého Špýru, kde se večer konaly zádušní mše pro 1500 pozvaných hostů a vojenský ceremoniál. Mezi hosty nechyběla i německá kancléřka Angela Merkelová nebo spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

Venku před špýrskou katedrálou sledovalo přímý přenos rekviem podle televize ARD v nepříliš příznivém počasí zhruba 1000 až 1500 lidí.

Ke zhruba padesátitisícovému Špýru měl Kohl vždy zvláštní vztah a jako kancléř do tamního císařského dómu zval řadu zahraničních státníků. V roce 1993 do něj zavítal i s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem.

Po oficiální části smutečního programu byl Kohl za účasti rodiny a přátel pohřben na zdejším hřbitově. Na poklidný průběh celé ceremonie ve spolkové zemi Porýní-Falc, v jejímž čele Kohl v minulosti také stál, dohlížela asi tisícovka policistů.

Rakev s ostatky exkancléře Helmuta Kohla zabalená do německé vlajky během mše v katedrále ve Špýru | Zdroj: Reuters

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (zcela vlevo) a také kancléřka Angela Merkelová (třetí zprava) během mše za exkancléře Helmuta Kohla v katedrále ve Špýru | Zdroj: Reuters

Vojáci vynášejí po mši rakev s ostatky exkancléře Helmuta Kohla zabalenou v německé vlajce z katedrály ve Špýru. | Zdroj: Reuters

Pavel Polák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme