Rakouští Turci chtějí žalovat Lego, kvůli minaretu v jedné ze stavebnic
Začalo to jedním nevinným vánočním dárkem. Teď z toho budou tahanice s jedním z největších výrobců hraček na světě, dánskou firmou Lego. Za všechno může stavebnice, která vypadá jako mešita anebo křesťanský chrám, každý v tom vidí něco jiného. Plastové kostičky prý ale vyzývají ke kulturní nesnášenlivosti a k násilí. Tak to alespoň vidí Turecká kulturní obec ve Vídni.
„Podívejte se na to, je tam spousta zbraní, panáčci drží samopal a sekeru, a přitom to celé vypadá jako náboženská stavba! Tohle že má podporovat kulturní sounáležitost v Evropě?!“ Rozčiluje se Birol Kilic, šéf organizace, která už roky bojuje proti předsudkům mezi tureckými imigranty a většinovou rakouskou společností.
Stavebnice Lego, která se jmenuje Jabbův palác a znázorňuje baštu zločinců z filmového eposu Hvězdné války, pana Kilice umí opravdu naštvat.
„Lego má obrovskou odpovědnost, hrají si s tím děti po celém světě. Jak může vyrábět hračky, které podněcují k násilí?“ ukazuje pan Kilic stavebnici na obrázku.
Turecká kulturní obec ve Vídni chce zažalovat firmu Lego, kvůli minaretu v jedné ze stavebnic
Střecha Jabbova paláce vypadá trochu jako střecha istanbulské mešity Hagia Sofia a vedle stojící věž zas při troše fantazie trochu jako minaret s muezínem.
Na stavebnici si stěžoval jeden tatínek, když zjistil, co vlastně jeho syn dostal od tety pod stromeček. Pikantní je, že tatínek nebyl muslim, ale katolík, pravý Rakušan. Teď ale proti Legu bojuje rakouská turecká komunita. Prý to ovšem nedělá kvůli obraně islámu, ale kvůli obraně všech náboženství, které stavebnice mohla urazit.
Když se zajdeme podívat do jednoho z tradičních vídeňských hračkářství, zjistíme, že stavebnici v něm mají, a navíc se dobře prodává. Nikdo si prý nestěžoval.
Turecká kulturní obec ve Vídni chce ale na dánskou firmu podat trestní oznámení hned ve třech státech, Německu, Rakousku a Turecku, a požaduje taky, aby se Lego za stavebnici omluvilo.