Restaurované evangelium vrhá jiný pohled na Jidáše

Podle nejstaršího zachovaného přepisu evangelia z přelomu 3. a 4. století nemusel být Jidáš jednoznačně zápornou biblickou postavou. Dokládá to zrestaurovaný dokument, který ve Washingtonu představilo Muzeum National Geographic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

leonardo poslední večeře

leonardo poslední večeře | Foto: Milan Pokorný (mip)

Starobylý kodex s evangeliem Jidáše byl v sedmdesátých letech objeven v Egyptě a američtí vědci ho sestavili z tisíce úlomků rozpadajícího se papyru. Jde o přepis v koptštině z řeckého originálu z druhého století. Profesor Craig Evan uvedl, že podle tohoto evangelia Ježíš dával Jidášovi k jeho jednání instrukce.

Jidášovo evangelium je alternativní pohled na vztah Ježíše a Jidáše. Otevírá nové pohledy na osobu, která byla zatím známa jen pro svou zradu Ježíše.

Američtí teologové nicméně nepředpokládají, že by toto evangelium ohrozilo výklad Nového zákona. Dokládá podle nich hlavně různorodost ranného křesťanství.

Mezi kanonická evangelia obsažená v Novém zákonu patří Evangelium podle Matouše, Evangelium podle Marka, Evangelium podle Lukáše a Evangelium podle Jana. V názvu obsažené "podle" připomíná, že pro autory existovalo jen jedno evangelium, tedy jedna "dobrá zpráva", kterou dál předávali. Existují i apokryfní evangelia, která nejsou v novozákonním kánonu. Buď nebyla dostatečně rozšířena, nebo vznikla až později.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme