Rusko je připraveno spolupracovat s arabskými zeměmi

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Moskva je připravena spolupracovat s arabskými zeměmi s cílem urovnat situaci na Blízkém východě. V poselství adresovaném vedoucím představitelům arabských zemí, kteří se sešli na summitu v Káhiře, Putin zdůraznil, že "Rusko bude i nadále aktivně hledat urovnání izraelsko-arabského konfliktu, a jsme připraveni široce v tomto směru spolupracovat s arabskými zeměmi".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin dodal, že Rusko "respektuje strategickou volbu arabských zemí ve prospěch míru a plně ji podporuje". Vyzval také účastníky summitu v Káhiře, aby "tuto svou volbu potvrdili". Arabští vůdci na summitu v egyptské metropoli zvolili vůči Izraeli velmi tvrdý tón, ale jediný konkrétní návrh přišel od Saúdské Arábie, která by chtěla zřídit dva fondy na podporu Palestinců, které by byly dotovány miliardou dolarů. Rusko je tradiční spojenec Palestinců a Arabů, je spolusponzorem blízkovýchodního mírového procesu se Spojenými státy, ale v posledních letech ztratilo v oblasti značnou část svého vlivu. Ruský představitel nebyl ani pozván na pondělní summit do egyptského Šarm aš-Šajchu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme