Ruští květináři mají žně, MDŽ patří v Rusku k nejoblíbenějším svátkům

Celý rok čekají ruská květinářství na jeden jediný den, na 8. březen. Miliony příslušnic něžného pohlaví si dnes přinesou domů pugéty růží, tulipánů nebo i mnohem exotičtějších květin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mezinárodní den žen | Foto: Pavel Novák

Ruské oslavy MDŽ se nesou ve velkolepém duchu. Prodej květin jde 8. března výrazně nahoru. Jako v případě jiných oslav i tady platí, že čím více, čím exotičtěji a také čím dráže, tím lépe. Ruští muži jsou na MDŽ ochotni utratit za květiny i tisíce rublů.

Květinové šílenství, které začíná už s několikadenním předstihem, kdy je možné na ulici potkávat ženy nosící si obří pugéty, trvá několik dní. MDŽ je v Rusku oficiálním státním svátkem, letos je volno celé tři dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak oslavy MDŽ v ruském podání vypadají, přiblížila v Ranním Radiožurnálu moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

Poprvé se svátek žen v Rusku slavil v Petrohradu v roce 1913. Oficiálně ho ruské úřady vyhlásily v roce 1966.

Moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová připomněla, že Mezinárodní den žen mají v Rusku v oblibě převážně starší generace, které zažily ještě sovětské oslavy.

MDŽ se slaví už 101 let. Za minulého režimu získal negativní nálepku

Číst článek

„Starší generace dbají na tradice, i když toto je tradice relativně novodobá. Docela zajímavé ale je, že podle průzkumu veřejného mínění rádi slaví MDŽ i lidé ve věku od 35 do 45 let,“ přiblížila.

Na druhé straně až čtvrtina Rusů ale říká, že sice se k oslavám přidávají, koupí květinu, ale za nějak zásadní nebo výjimečný 8. březen nepovažují.

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme