Saddám má smyl pro drama, soudí The Times

Rozhodování Iráčanů o odpovědi na rezoluci Rady bezpečnosti, zvláštní postavení Vladimíra Putina, nové naděje Kypru na dohodu mezi tamními Řeky a Turky - to jsou některá z témat středečního vydání zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

To, co Iráku chybí k profesionální demokracii, vyvažuje amatérským smyslem pro drama, poznamenávají dnes londýnské Timesy. Shromáždění, v pečlivě sladěném příkladu spontánního opovržení, doporučilo, aby Irák odmítl rezoluci OSN, ale konečné řešení pak přenechalo moudrému vedení Saddáma Husajna.

Bylo by překvapivé, kdyby Saddám v pátek uposlechl doporučení svého vlastnoručně vybraného fanklubu. Přímé odmítnutí rezoluce by totiž rozvinulo červené koberce pro americké tanky. Úkolem mezinárodního společenství pro nadcházející týdny je neztratit odhodlání. Dobu kličkování a úskoků musí nahradit čas odhalování a odstraňování, upozorňují dnešní Timesy.

Ruský prezident Vladimír Putin vyhrál los štěstí. Na podpoře Washingtonu vydělává už více než rok, napsal francouzský Le Figaro. Je navíc odhodlaný, sklidit veškeré ovoce z napojení na západní vlak boje proti terorismu. Šéf Kremlu vychází z toho, že si musí udržet volné ruce v řešení čečenského konfliktu a že tragédie v moskevském divadle učiní z jeho země - jako to bylo v případě Spojených států - obětí islámské noční můry. Evropská unie v tom udělala, co předpokládala, že zmůže - tedy zoufale málo. Několik poznámek o lidských právech, pár telefonátů, jedna dohoda k boji proti terorismu, konstatuje pařížský Le Figaro.

Kypr, který je už 28 let rozděleným ostrovem, by se mohl znovu spojit, píše dnes rakouská Die Presse. Vstup do Evropské Unie by mohl dokonat to, o co se už mnozí po desetiletí pokouší - aby zmizela demarkační linie a nedošlo k historickým chybám. Nový mírový plán OSN totiž umožňuje oběma stranám, aby si uhájily své. Navrhuje totiž společného prezidenta a rozdělenou moc. Kdyby ovšem nebylo politických taktik.

Evropská unie a Řecko, její člen, hraje stejně jako na druhé straně Turecko svou vlastní falešnou hru. Brusel vsugeroval Ankaře, že souhlas se sjednocením ostrova je předpokladem pro případný vstup Turecka do Unie. Turecko taktizuje v opačném smyslu - své požehnání dá sjednocení teprve tehdy, až se jí pro vstup do Unie rozsvítí zelená, píše dnešní Die Presse.

Nad postojem slovenské vlády v konfliktu se Saddámem Husajnem se zamýšlí slovenský deník SME. V komentáři nadepsaném "Vládu čeká druhé Kosovo" autor Aleš Krátký píše, že nebude snadné zaujmout tak jasné stanovisko jako v roce 1999. Obsah shrnuje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová cituje ze slovenského tisku

Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme