Šaron a Abbás se dohodli na brzké schůzce

Izraelský premiér Ariel Šaron a palestinský prezident Mahmúd Abbás se telefonicky dohodli, že se v nejbližší době sejdou. Termín setkání ale ještě nebyl upřesněn. Původně se oba politici měli setkat už dnes, ve středu ale Izrael schůzku odložil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

Přípravy na setkání by měly být hotové během několika dnů. Mahmúd Abbás telefonoval Arielu Šaronovi při příležitosti nadcházejícího židovského Nového roku a blahopřál jak premiérovi osobně, tak i všem obyvatelům židovského státu. Šaron zase popřál Abbásovi vše nejlepší k nadcházejícímu postnímu měsíci Ramadánu. Oba státníci se dohodli na těsnější spolupráci.

Palestinský prezident mluvil telefonicky i s izraelským prezidentem Moše Kacavem, s nímž se rovněž dohodl na společné schůzce.

Přestřelka mezi palestinskou policií a aktivisty Hamasu

V pásmu Gazy večer vypukly ozbrojené srážky mezi palestinskou policií a radikály z hnutí Hamas. Nejméně dvanáct lidí bylo zraněno, mezi nimi 4 aktivisté Hamasu a jeden policista. Podle agentury AFP si konflikt vyžádal i dva mrtvé.

Palestinští policisté vyzvali příslušníky Hnutí islámského odporu, kteří veřejně nosili zbraň, aby je odevzdali. Aktivisté hnutí však odmítli výzvy uposlechnout a došlo k přestřelce.

Mezi členy Hamasu, kteří odmítli odevzdat zbraň, byl i syn bývalého vůdce hnutí Abdala Azíze Rantisího, který zemřel při atentátu izraelské armády.

Zákaz veřejného nošení zbraní pro kohokoli kromě palestinské policie byl výsledkem dohody mezi prezidentem Abbásem a představiteli všech palestinských organizací v pásmu Gazy. Policisté mohou proti těm, kteří neuposlechnou, použít jakýchkoli prostředků.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme