Šaron marně vyzývá USA k přerušení styků s Palestinci

Izraelský premiér Ariel Šaron při návštěvě Spojených států vyzýval prezidenta George Bushe k přerušení styků s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem. Bílý dům však na Šaronův požadavek zřejmě nepřistoupí. V pořadí už čtvrtá Šaronova návštěva přichází v době, kdy Spojené státy revidují svou politiku vůči Palestincům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: ČTK/AP

Izraelský premiér bude podle agentury AP marně naléhat na Bushe, aby přerušil diplomatické styky s Palestinci. Washington však zatím nehodlá zcela zavřít dveře mírovému procesu a volí cestu nátlaku na Arafata, kterého se snaží donutit, aby zastavil útoky a uvěznil osoby podezřelé z terorismu.

Bílý dům zároveň oznámil, že viceprezident Dick Cheney, který byl od teroristických útoků z 11. září v izolaci, hodlá navštívit příští měsíc Izrael a dalších osm arabských zemí. Cheney se ale podle Bílého domu nesejde s Arafatem a nezapojí se do řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Palestinský vůdce Jásir Arafat v rozhovoru pro egyptský politický týdeník Al-Musavvar nepřímo zmínil své dva potenciální nástupce. Mohli by se jimi stát současný předseda palestinského parlamentu Ahmad Kurája a generální tajemník výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Mahmúd Abbás. Oba jmenovaní patří mezi umírněné politiky, kteří jsou pro mírové jednání s Izraelem, napsala agentura AP. Arafat nezmínil ani jednoho z dotyčných politiků jménem.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme