Saský ministerský předseda Milbradt rezignoval na své funkce

Otřes na politické scéně ve spolkové zemi Sasko. Premiér Georg Milbradt se rozhodl dát k dispozici svůj post předsedy vlády i šéfa zemské organizace Křesťanské demokratické unie. Oficiální důvod své rezignace neuvedl. Všeobecně se má za to, že Milbradt vyvodil důsledky z krize Saské zemské banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Georg Milbradt | Zdroj: ČTK

Banka doplatila na krizi amerických hypoték a těsně před krachem ji převzala zemská banka Bádenska-Württemberska. Milbradt byl v palbě kritiky taky kvůli půjčkám, které si ještě coby saský ministr financí od zemské banky vzal.

Jeho rezignaci si podle posledních průzkumů přála více než polovina obyvatel Saska. Třiašedesátiletý politik křesťansko-demokratické unie dnes uvedl, že se "rozhodl podat demisi kvůli spořádanému a harmonickému předání moci".

Milbradt do obou uprázdněných funkcí navrhuje dosavadního zemského ministra financí Stanislawa Tillicha. Ten je shodou okolností příslušníkem lužicko-srbské menšiny. Opozice se ale s tímto scénářem nehodlá spokojit a požaduje vypsání předčasných voleb.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme