Schily pro zrušení Benešových dekretů

Německý ministr vnitra Otto Schily požaduje zrušení tzv. Benešových dekretů. Schily se k tomuto spornému tématu česko-německé historie vyjádřil na 53. sudetoněmeckém srazu v Norimberku. Vládní SPD se tak fakticky připojila ke stejnému požadavku pravicových stran CDU/CSU. Schily však zároveň vyloučil vznášení dalších nároků, včetně majetkových, ze strany sudetských Němců. Potvrdil také stanovisko spolkové vlády, že vstup České republiky do Evropské unie nebude zatěžován historickými otázkami minulosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O. Schily a B. Posselt

O. Schily a B. Posselt | Zdroj: ČTK

V zájmu jasnosti kolem sporných dekretů by je Česká republika měla zrušit, prohlásil za potlesku účastníků sudetoněmeckého sněmu ministr Schily. Je to vůbec poprvé, kdy člen nynější sociálně-demokratické vlády Prahu k něčemu podobnému vyzval. Vyhnání sudetských Němců pak spolkový ministr vnitra označil za nespravedlivé, ale současně varoval před zesilováním konfrontačních výroků, když připomněl, že nelze zapalovat oheň, který se nedá uhasit.

Benešovy dekrety se tak podle pozorovatelů stávají volební kartou obou soupeřících stran - SPD i CDU/CSU. Kandidát Unie Edmund Stoiber vystoupí na svatodušním setkání landsmanšaftu v neděli a očekávají se další útoky na Českou republiku, které sudetští Němci vytýkají také ospravedlňování násilí páchaného na německém obyvatelstvu a popření práva na vlast a majetek.

Jak z Norimberku dále uvádí zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, prvnímu dni 53. sudetoněmeckého srazu kromě dekretů dominoval i rozhovor místopředsedy české vlády Vladimíra Špidly pro list Süddeutsche Zeitung. Špidla v něm obhajoval vysídlení Němců jako zdroj poválečného míru. Tehdejší generace, jak řekl, měla právo vybudovat mír a my nemáme právo tento mír zpochybňovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Štáhlavský o sudetoněmeckém srazu

Opakované prohlášení představitele české vlády, že sudetští Němci byli pátou kolonou Adolfa Hitlera a jejich vysídlení bylo nutné v zájmu míru, přidalo účastníkům srazu na bojovnosti. "Sešli jsme se tady, abychom jasně dali najevo, že si mír představujeme jinak a že soužití evropských národů musí být založeno na pravdě a právu," prohlásil šéf landsmanšaftu Bernd Posselt.

Podle landsmanšaftu poválečné dekrety prezidenta Beneše zatěžují Evropu. S vyhnáním jako politickým prostředkem a konfiskací majetku je třeba bojovat stejně jako s komunismem, tvrdí vedení sudetských Němců. Vysídlenci z bývalého Československa jsou nejpočetnější organizací mezi tzv. vyhnanci. Celkem bylo po 2. světové válce odsunuto z oblastí od nynějšího Kaliningradu až po Aš asi 12 milionů lidí - čtvrtina z nich nepřežila.

Ve snaze o nápravu toho, co nazývají bezprávím, podporuje landsmanšaft i bavorská vláda. Sami sudetští Němci kromě toho chtějí prohloubit dialog s Českou republikou a už v létě by chtěli v Praze otevřít svou kancelář.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme