Šéf české diplomacie v Kuvajtu i o ekonomické spolupráci

Prohloubení vzájemné ekonomické spolupráce, ale možná také nepříjemné vysvětlování. To by mělo dnes čekat v Kuvajtu šéfa naší diplomacie Cyrila Svobodu na úvod jeho cesty na Blízký východ a do Súdánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

centrum Kuwait City | Foto: Jiří Hošek

Ve srovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy se Česko v Kuvajtu stále těší nadstandardní reputaci. Vděčíme za ni jednak účasti na osvobozování Kuvajtu od irácké okupace v roce 1991 i působení našich chemiků v zemi během irácké krize.

Ministr Svoboda ale bude svým partnerům možná muset vysvětlovat některé nepříliš lichotivé výroky na adresu Kuvajtu, kterých se ve své knize dopustila naše bývalá velvyslankyně v této zemi Jana Hybášková.

Co se týče ekonomické spolupráce, česká společnost GEOTEST už má v kapse zakázku na provádění dálkového průzkumu země. Další naše firmy pak aspirují na kontrakty v petrochemickém nebo energetickém sektoru.

Kuvajt zůstává prakticky jedinou zemí Perského zálivu, která si nepřeje urychlené stažení amerických jednotek z Iráku. Důvodem je obava Kuvajťanů z možné destabilizace bezpečnostní situace v regionu, na kterou by mohli sami doplatit.

Ani podpora iráckých ozbrojenců, kteří bojují proti americké okupaci, není na arabskou zemi nikterak vysoká a dosahuje zhruba 50 procent. Druhá polovina Kuvajťanů ale irácké povstalce považuje za kriminální živly a odsuzuje zejména vraždy zahraničních rukojmích.

"Zaznamenali jsme tu ale podporu kuvajtských extremistických hnutí, která se snažila propašovat přes Sýrii do Iráku mladé Kuvajťany, aby bojovali proti Američanům v Bagdádu a ve Fallúdže. Měli jsme tu případy čtrnácti, patnáctiletých chlapců, kteří odešli bojovat do Iráku," říká jeden z obyvatel Kuwait City. Ani to ale zdaleka nemůžeme označit za celospolečenský fenomén, dodal závěrem pro Radiožurnál.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme