Siamská dvojčata náročnou operaci nepřežila

Tragický konec uzavřel mnohahodinový boj singapurských lékařů o život dvou srostlých siamských dvojčat z Íránu. První - Ladan - zemřela krátce po rozdělení mozků, druhá byla ještě nějakou dobu v kritickém stavu, těsně před polednem ale byli lékaři ncueni i u ní konstatovat smrt. Přitom se už ráno mohl lékařský tým v Singapuru radovat, že se podařilo oddělit od sebe srostlé mozky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace siamských dvojčat | Zdroj: ČTK

Dvojčata však ztratila mnoho krve, a proto lékaři upozorňovali, že následující hodiny budou rozhodující. Unikátní lékařský zákrok, na němž se v Singapuru podílí 28 specialistů a stovka dalších zdravotníků, začal v neděli ráno.

"I přes nejvyšší úsilí celého 130členného týmu světových specialistů Ladan Bižani dnes zemřela," zaznělo v Singapuru po půl desáté našeho času z úst mluvčího nemocnice, kde je zákrok prováděn. Lékařům se podařilo úspěšně od sebe oddělit mozky obou sester, Ladan ale ztratila příliš mnoho krve, uvedl jeden z doktorů.

rentgenový snímek srostlých hlav dvojčat | Foto: ČTK

Smutnou zprávu přijaly stovky příznivců 29letých iránských sester, kteří čekali před nemocnicí, někteří z nich od nedělního poledne, kdy operace začala.

Operace byla velice náročná a světově unikátní. Už včera museli lékaři vytvořit nové krevní řečiště. Použili k tomu žílu z pravého stehna jedné ze sester. Operace se navíc ráno začala protahovat. Původně lékaři předpokládali, že fáze samotného oddělování mozků bude trvat asi 10 hodin, běžela ale více než 17 hodin. Při zákroku se objevilo několik problémů a lékaři postupují milimetr po milimetru. Ukázalo se, že mozky obou mladých Íránek byly spojeny více, než se předpokládalo.

Obě Íránky se pro náročný zákrok rozhodly už v polovině devadesátých let. Tehdy je ale experti z Německa kvůli riziku smrti obou sester odmítli.

sestry Bijani | Foto: ČTK

Írán zaplavil smutek. Íránský prezident slíbil uhrazení 300 tisíc dolarů za operaci, jeho zástupce poděkoval lékařům, kteří se jako vůbec první na světě pokusili oddělit dospělá siamská dvojčata srostlá v oblasti lebky. Naopak adoptivní otec Lále a Ladan, íránský lékař, obvinil singapurské operatéry, že jeho dcery zabili.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme