Slovenské deníky hodnotí projev prezidenta o stavu země

Slovenský prezident Ivan Gašparovič včera předstoupil před slovenské poslance s hodnotící zprávou o stavu Slovenské republiky. Jak hodnotí jeho projev slovenské deníky? Prezident hovořil, poslanci se nudili, shrnuje list Sme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Slovensko je podle prezidenta úspěšně rozběhnuté, ale zároveň má velké problémy. Země reformy potřebuje, ale zároveň jimi lidé v chudých regionech trpí. V takovém duchu se nesl včerejší prezidentův projev. Byl tak trochu divný - ani nekritický, ani kritický. Byl zkrátka nijaký.

Narozdíl od projevů svého předchůdce Rudolfa Schustera, který svými zprávami o stavu republiky každoročně pobouřil hlavně koalici, projev současného prezidenta nevzbudil mezi poslanci velký ohlas. Někteří si četli, bavili se a například Vladimír Mečiar odešel už hned po zahájení projevu. Situaci na Slovensku prý zná, dodává slovenský list Sme.

Hlavním tématem švýcarských listů je včerejší výpadek proudu na železnici, který na tři hodiny uvěznil ve vlacích zhruba 100 tisíc lidí. Místní listy nešetří kritikou. Za "stoletý výpadek" označil včerejší potíže drah bulvární list Blitz. V titulku regionálního listu Bieler Tagblatt zas stojí: "Super-výpadek vše ochromil". A Neue Zürcher Zeitung upozorňuje, že to nemusí být ojedinělá nehoda.

Důvodem zhroucení železniční sítě byl výpadek proudu v alpském regionu St. Gotthard, uvádí Neue Zürcher Zeitung. K výpadku a následnému zhroucení železničního systému došlo zhruba ve čtyři hodiny odpoledne, kdy se lidé vracejí z práce domů. Přesnou příčinu se zatím nepodařilo zjistit, dodává list. Dodávku proudu se podařilo obnovit o tři hodiny později a vlaky začaly postupně opět jezdit, ovšem se zpožděním budou muset lidé počítat i dnes.

Kredit švýcarských drah byl včerejším výpadkem vážně poškozen. Právě švýcarská železnice je přitom známá svou přesností a dochvilností a mnoho Švýcarů dává přednost cestování vlakem před automobilovou dopravou, dodává švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Více než 80 zemí a mezinárodních organizací vyjádřilo na bruselské konferenci podporu přeměně Iráku v demokratickou zemi a podpořili návrh snížení zahraničního dluhu Iráku. Iráckému tématu se věnuje také saudskoarabský list Arab News. Saudská Arábie věnuje na obnovu Iráku zhruba miliardu dolarů. V procesu rekonstrukce Iráku by podle dohody na bruselské konferenci měla sehrát klíčovou roli.

Deník však zároveň upozorňuje na fakt, že v Iráku se už proinvestovaly miliardy. Podle zprávy, která byla nedávno zveřejněná v americkém senátu, prý v rozdělování peněz vládne velký chaos. Nedávný audit ukázal, že ve fondech na obnovu Iráku chybějí účty za zhruba devět miliard dolarů, uvádí saudskoarabský list Arab News.

U našich jižních sousedů se deníky zabývají stabilitou vládní koalice, jejímž členem je nové hnutí Budoucnost Rakouska kontroverzního politika Jörga Heidera. Z listů vybírá tamní zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme