Denní maximum na Slovensku. Během soboty přibylo 41 potvrzených případů nákazy

Slovensko v sobotu zaznamenalo podle nového premiéra Igora Matoviče dalších 41 potvrzených případů nákazy koronavirem. V zemi tak jde o nejvyšší denní nárůst, celkově eviduje Slovensko 178 potvrzených nakažených. Nová opatření proti šíření infekce projedná kabinet v pondělí. Z vyjádření ministra zdravotnictví Marka Krajčího vyplynulo, že země má zásobu testovacích sad jen na zhruba týden.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřené obchody v jednom z obchodních center v Bratislavě. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Vypadá to, že dramaticky méně testujeme, než testují okolní země. Zřejmě skutečně platí, že pokud bychom testovali více, měli bychom i více pozitivně testovaných. To je i největší riziko, že máme mezi sebou možná stovky přenašečů této nemoci, ale neumíme je identifikovat, protože netestujeme,“ řekl Matovič po prvním jednání nové vlády, kterou dříve během dne jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovensko má novou vládu. Prezidentka Čaputová jmenovala Matoviče a jeho kabinet

Číst článek

Nový ministr zdravotnictví Krajčí podle médií řekl, že pětimilionové Slovensko disponuje zhruba 3000 testovacími sadami. Jen během soboty bylo přitom testováno na koronavirus přes 400 vzorků. Dříve v tomto týdnu Slovensko dovezlo z Číny 100 000 rychlotestů, které ale nejsou tak spolehlivé jako zmíněné sady.

Slovenská média dříve v tomto týdnu informovala, že Slovensko v přepočtu na obyvatele uskutečňuje výrazně méně testů na koronavirus než například Česko či Rakousko. Matovičův předchůdce v čele vlády Peter Pellegrini to tehdy zdůvodňoval tím, že testování probíhá v rozsahu, jak je podle úřadů a nemocnic potřeba. Pellegrini zmínil rovněž omezený počet testovacích sad, které mají jednoznačnou výpovědní hodnotu.

Kromě 178 potvrzených případů infekce skončilo na Slovensku dalších téměř 3000 testů na koronavirus s negativním výsledkem. Testy v zemi pod Tatrami původně vykonávalo jedno pracoviště, postupně se k němu přidalo několik dalších institucí.

Podle Matoviče se v pondělí budou krizový štáb a vláda zabývat novými opatřeními proti šíření koronaviru, která premiér neupřesnil. Slovensko již například uzavřelo školy, řadu prodejen a zakázalo konání hromadných sportovních, kulturních a společenských akcí. Bratislava také až na výjimky neumožňuje vstup do země osobám bez trvalého či obdobného pobytu na Slovensku.

Slovenský premiér také vybídl obyvatele starší 65 let, aby nevycházeli ze svých domovů, pokud to není nevyhnutelné. Zdůvodnil to tím, že s onemocněním se dokážou lépe vypořádat mladší lidé než starší generace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme