Snowdena chtějí jako svědka v Německu. Hledá se způsob, jak ho pak nevydat do USA

V Německu se bude odposlechy kancléřky Angely Merkelové a dalších německých občanů zabývat speciálně zřízená parlamentní vyšetřovací komise. Korunním svědkem by měl být americký informátor Edward Snowden. Mezi Spojenými státy a Německem ovšem existuje smlouva o vydání. V tuto chvíli Němci hledají právní kličky, jak Snowdenovi umožnit výpověď bez rizika vydání do USA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edward Snowden, tisková konference v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremetěvo (archivní foto)

Edward Snowden, tisková konference v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremetěvo (archivní foto) | Zdroj: ČTK

SPD, Zelení a Levice považují Snowdena za klíčového svědka a hodlají ho předvolat. Jsou přesvědčeni, že bez svědectví bývalého spolupracovníka Americké bezpečnostní agentury nemá vyšetřovací komise smysl.

Snowdenovu cestu do Německa by mohl povolit ministr vnitra a jako korunnímu svědkovi – navíc stíhanému pro politický zločin – mu zaručit bezpečný průjezd zemí. V krajním případě se uvažuje i o výslechu v Rusku, kde Snowden přebývá.

USA se snaží mírnit důsledky skandálu s odposlechy spojenců v Evropě

Číst článek

Edward Snowden vyzradil médiím tajné informace o tom, že Americká národní agentura pro bezpečnost (NSA) a FBI sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob. Na začátku června je otiskly listy The Guardian a The Washington Post.

Tou dobou už byl Snowden v Hongkongu, odkud se po několika týdnech přesunul do Ruska, kde později získal dočasný azyl.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme