Španělsko musí propustit z vězení teroristku z ETA, rozhodl evropský soud

Španělsko musí propustit jednu z nejdéle vězněných teroristek. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Členka baskitské teroristické organizace ETA, Inés del Río Pradová, měla být podle evropské justice na svobodě už před pěti lety. Španělské soudy ji ale kvůli změnám v trestním řádu držely ve vazbě až dodnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Madridu protestují proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Španělsko bude muset propustit minimálně 50 teroristů

Lidé v Madridu protestují proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Španělsko bude muset propustit minimálně 50 teroristů | Zdroj: Reuters

Inés del Rio Pradová patřila v 80. letech k "madridskému komandu", nejkrvavější teroristické skupině španělské historie. Za 24 vražd byla odsouzená k nejvyššímu možnému trestu.

Pokud by soud během vazby dodatečně neaplikoval takzvanou Parotovu doktrínu (je nazvaná podle Henriho Parota, prvního teroristy, na kterého byl zákon uplatněn – pozn. redakce), propustili by jí z vězení po odpuštění části trestu už v roce 2008.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva informovala spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová

Podle právní úpravy – Parotovy doktríny – se tresty nejzávažnějším zločincům nezkracovaly v úhrnné sazbě, ale z jednotlivých trestů zvlášť. To umožnilo, aby teroristé setrvávali ve vězení o několik let déle.

Pradová tak ve vězení zůstala o devět let déle. „A protože jí doktrínu aplikovali dodatečně, a ještě když se odvolala až k Evropskému soudu pro lidská práva, který rozhodl v její prospěch, dostane se baskická teroristka na svobodu. Stát jí navíc musí vyplatit odškodné ve výši 30 tisíc eur,“ upřesňuje spolupracovnice Českého rozhlasu Lubica Zlochová.

Dnes 55letá Inés del Río Pradová byla v roce 1988 odsouzená za smrt 24 lidí při teroristických útocích na 30 let do vězení. O propuštění mohla žádat v roce 2008, Španělsko ale v roce 2006 začalo uplatňovat Parotovu doktrínu, podle které nebylo propuštění možné.

Pokud se Parotova doktrína zruší i v dalších případech, na svobodu se dostane minimálně 50 teroristů. Dva by mohl madridský soud propustit dokonce tento pátek. Kromě teroristů by se mohli dostat na svobodu také dvě desítky vězňů odsouzených za vraždy a znásilnění.

Z rozhodnutí štrasburského soudu jsou pobouření zejména pozůstalí obětí teroristických atentátů ETA. Ti dnes společně s politiky položili věnce na místa atentátů. Ministr spravedlnosti řekl, že změny v trestním řádu byly velmi účinnou metodou proti terorismu. A i když už se Parotova doktrína aplikovat nebude, antiteroristická politika španělské vlády se nezmění.

Naopak v Baskicku rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva přijali velmi nadšeně. Přívrženci separatismu a ozbrojené organizace ETA ho oslavovali v ulicích.

Ľubica Zlochová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme