Spojené státy mají předložit důkazy o iráckém režimu

Spojené státy by dnes měly v irácké otázce vyložit na stůl několik trumfů. Šéf americké diplomacie Colin Powell má totiž Radě bezpečnosti OSN a světové veřejnosti předložit důkazy o tom, že Irák porušuje rezoluce Rady bezpečnosti a skrývá zbraně hromadného ničení. Powell zřejmě předloží satelitní snímky objektů, které Spojené státy považují za tajná skladiště zbraní hromadného ničení nebo za mobilní laboratoře biologických zbraní. Dalším důkazem by měly být přepisy odposlechnutých rozhovorů iráckých představitelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin L. Powell

Colin L. Powell | Foto: U.S.DEPARTMENT OF STATE

Dnešek je klíčovým datem amerického tlaku na Irák. Předložené důkazy se mají týkat spojení Iráku s Al-Káidou a zejména usvědčit Saddáma Husajna z podvádění inspektorů a ovlivňování výpovědí vědců. Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld nazval Saddáma Husajna lokálním lhářem. Náměstek ministra zahraničí Armatage v Konghresu řekl, že Irák je větším nebezpečím pro Ameriku než Severní Korea.

Britské zpravodajské služby ale tvrdí, že Saddám Husajn přímé styky s teroristickou organizací Al-Káida neudržuje. Uvedla to BBC s tím, že viděla tajný dokument, ve kterém se to píše.

Důvěrný dokument, který sestavili pracovníci britské zpravodajské služby před třemi týdny, uvádí, že mezi Irákem a hnutím Al-Káida byly styky v minulosti, avšak veškeré kontakty ztroskotaly na nedůvěře a neslučitelné ideologii. Například vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin považuje vládnoucí batistickou stranu Iráku za renegátský režim. Dokument uvádí, že bin Ládinovi záměry jsou v ideologickém konfliktu s Irákem.

Závěry dokumentu jsou v přímém rozporu s hlavními argumenty představitelů jak Spojených států, tak Británie, kteří tvrdí, že Saddám Husajn pěstoval styky s Al-Káidou, která podle nich nese vinu za útoky na Spojené státy z 11. září. Britský ministr zahraničí Jack Straw v článku v dnešním vydání londýnských Timesů píše, že irácký prezident se podle všeho nikdy nevzdá svých zbraní dobrovolně.

Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil list Los Angeles Times vyplývá, že většina Američanů sice schvaluje politiku George Bushe vůči Saddámu Husajnovi, ale zároveň nechce jít do války bez souhlasu OSN. Schválení druhé rezoluce Rady bezpečnosti o Iráku je ale krajně nejisté. Nic na tom nezměnila ani schůzka britského premiéra Tonyho Blaira s francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem.

Premiéru Blairovi se nepodařilo přesvědčit Jacquesa Chiraca aby podpořil vojenský útok na Irák. Na vojenskou akci je ještě dost času, řel Chirca a znovu opakoval, že válka musí být až posledním krokem. Francouzský prezident přitom nevyloučil, že by jeho země mohla v Radě bezpečnosti uplatnit právo veta, čímž by aspoň na určitou dobu zmrazila válečnou rétoriku vůči Irák, na straně druhé by však tento krok znamenal vážný rozkol se Spojenými státy.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Jan Šmíd, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme