Spojené státy mají za sebou ostře sledovanou debatu kandidátů na post viceprezidenta

Bez vážnějšího zaváhání jednoho či druhého účastníka se obešel první a jediný televizní duel kandidátů na viceprezidenta Spojených států. Debata demokrata Joe Bidena a republikánky Sarah Palinové, kterou provázela především úporná snaha obou kandidátů neudělat chybu, pravděpodobně nebude mít zásadní vliv na rozhodování voličů při výběru prezidentského kandidáta. Průzkumy amerických televizí CNN a CBS provedené po duelu naznačují vítězství Bidena, zároveň ale podle velké většiny diváků si Palinová vedla lépe než očekávali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na viceprezidenta USA republikánka Sarah Palinová a demokrat Joe Biden

Kandidáti na viceprezidenta USA republikánka Sarah Palinová a demokrat Joe Biden | Foto: AFP

Republikánka Sarah Palinová a demokrat Joe Biden se důrazně přihlásili k plánům svých nadřízených, Johna McCaina a Baracka Obamy. Sarah Palinová své vystoupení, přes pochybnosti o její fundovanosti zejména v zahraniční politice, zvládla. Na debatu se připravovala s týmem poradců na ranči Johna McCaina. Tandemu demokratických kandidátů pak v televizním duelu vyčetla postoj k Iráku.

"Máme plán odchodu z Iráku. Nemůžeme ale odejít předčasně, protože nemůžeme prohrát. Nemůžeme si dovolit porážku od Al Káidy a od šíitských extremistů, kteří v Iráku pořád jsou a bojují proti nám. Pomalu se posunujeme blíže k vítězství, bylo by ovšem parodií opustit Irák teď," uvedla Palinová. Svého soupeře a Baracka Obamu obvinila, že jejich strategie v Iráku je ve skutečnosti kapitulací.

Joe Biden se podle očekávání výrazně distancoval od zahraniční politiky současné vlády: "Nabízíme politiku, která odmítá Bushovu doktrínu prvního úderu a změny režimu. Nabízíme doktrínu prevence a spolupráce. Dámy a pánové, my všichni máme v ruce v těchto volbách nesmírně důležitý lístek. Toto jsou nejdůležitější volby, ve kterých jste kdy hlasovali. Jsou to nejdůležitější volby od roku 1932. Rozpory jsou velmi ostré a já osobně ve všech zásadních věcech souhlasím s plány Baracka Obamy."

Sarah Palinová i Joe Biden podpořili ekonomické plány svých šéfů a snažili se přesvědčit o jejich prospěšnosti pro americkou střední třídu. Joe Biden byl podle očekávání kritický nejen k hospodářské politice současné vlády, ale také k návrhům Johna McCaina:

"Nikdo s příjmem pod 250 tisíc dolarů za rok nezaplatí podle plánu Baracka Obamy na daních ani o cent navíc proti současnosti. A devadesát pět procent Američanů s takovými příjmy bude platit nižší daně. To považuji za spravedlivé. Střední třída je motorem amerického hospodářství. John McCain chce naproti tomu další výrazné snížení daní pro nejbohatší Američany. Máme prostě jiné hodnoty, Sarah."

Aljašská guvernérka se také přihlásila k boji s klimatickými změnami, ke kterým byla prozatím spíše skeptická: "Klimatické změny jsou realitou. O to se nechci přít. Chci ale debatu o tom, jaká opatření skutečně povedou k čistší planetě. Měli bychom rozhodně pro naše úsilí získat další státy."

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme