Spojené státy plánují plošné očkování proti neštovicím

Ve Spojených státech pokračují přípravy na přeočkování obyvatelstva proti neštovicím. Podle plánu, který má v následujících dnech zveřejnit prezident Bush, by měli být nejdříve očkováni američtí vojáci v Perském zálivu. Jak zjistil washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, plán je součástí ochrany Američanů před bioterorismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Očkování proti neštovicím

Prezident Bush má oznámit přeočkování nejprve u půlmilionu vojáků a zhruba stejného počtu zdravotníků. I přes určitá rizika negativní reakce lidského organismu, která může u malého procenta lidí vyvolat i smrt, se v první fázi neočekává odpor veřejnosti. Přednost mají mít jednotky nasazené na Blízkém východě, s nimiž se počítá v případě vojenského úderu na Irák.

Pentagon je ve svých vyjádřeních opatrný, protože nedávné očkování proti sněti slezinné řada vojáků odmítla a raději armádu opustila. Obávali se vedlejších projevů a namítali, že látka nebyla náležitě testována.

V případě vakcinace na neštovice se neočekává vojenská revolta. Jak řekl jeden penzionovaný generál: Američtí vojáci dobře vědí, že irácký protivník se také snaží nakoupit potřebné očkovací látky, a nepochybují, že asi ví proč.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme