Spojené státy podle Obamy vypátrají a postaví před soud pachatele bombových útoků v Bostonu

Spojené státy vypátrají a postaví před soud pachatele bombových útoků v Bostonu. Slíbil to v krátkém prohlášení prezident Barack Obama, podle kterého se zatím neví, kdo a proč odpálil dvě výbušniny v cíli tradičního maratonského běhu. Exploze usmrtily nejméně tři lidi a zranily desítky dalších v řadách běžců i diváků. Jednou z obětí je i osmileté dítě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V cíli bostonského maratonu vybouchly dvě nálože

V cíli bostonského maratonu vybouchly dvě nálože | Zdroj: Reuters

„Byla to velmi hlasitá rána, opravdu velmi silná. Všude kolem byl zmatek a lidé v panice utíkali,“ popsala událost očitá svědkyně. Záběry televizí přinášejí záběry prvního výbuchu přímo v cíli. Je na nich vidět starší muž, který padl na zem. Jeho výpověď přinesla televize CNN. Byl to 78letý Bill Ifrigg, který běžel Bostonský maraton už potřetí.

„Byl to velmi krásný den, cítil jsem se velmi dobře, byl jsem už kousek od cíle, ale najednou jsem uslyšel obrovskou explozi. Připadalo mi to, jako když vybuchla bomba. Tlaková vlna otřásla celým mým tělem, padl jsem na zem, ale necítil jsem žádnou velkou bolest,“ popsal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v amerických městech po atentátu v Bostonu mluvil na Radiožurnálu zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Ifrigg měl podrápané nohy, ale když mu asistenti z cíle pomohli se zvednout, mohl sám odejít do hotelu.

Prezident Obama přikázal posílit bezpečnost po celých Spojených státech a slíbil vyšetřit, kdo a proč v Bostonu útočil.

„Informoval jsem o události také lídry obou stran v Kongresu. Shodli jsme se, že v takových dnech nejsme republikáni nebo demokraté, ale Američané se starostí o naše spoluobčany,“ uvedl Obama.

Prezident se především snažil uklidnit Američany s tím, že o všem ví a bezpečnostní složky učinily potřebné kroky pro zajištění bezpečnosti napříč celými Spojenými státy. Viníci budou podle Obamy dopadeni. Americký prezident ale nepoužil slovo "teroristé".

FBI výbuchy klasifikovala jako teroristické útoky. Nicméně americké tajné služby neměly předem žádné varování.

Podle FBI šlo naštěstí o slabé výbušniny. Nebyly použity plastické trhaviny. To znamená, že šlo pravděpodobně o amatérské výbušniny, které ale byly předem pečlivě připravené. Podle expertů by profesionálové k trhavinám přidali například hřebíky, aby zvýšili počet obětí.

Policie zatím nezatkla žádného podezřelého a netuší ani, co by mohlo být motivem útočníků.

Dva po sobě jdoucí výbuchy u cílové čáry maratonu byly naplánované tak, aby způsobily maximální škodu. Jak ale vyplývá z prvotních poznatků, pravděpodobně nejde o útok Al-Káidy nebo jiné profesionální teroristické skupiny.

Američtí komentátoři se zatím kloní k názoru, že jde o takzvaný domácí terorismus. To může znamenat celou řadu věcí. Možná se někdo inspiroval islamistickým extremismem. Stejně dobře ale může jít o dalšího Unabombera, který od konce 70. let terorizoval Spojené státy.

Dvě bomby, které vybuchly, byly v odpadkových koších mezi diváky u cílové čáry maratonu. V době výbuchu ale už většina běžců cílovou čarou proběhla. Spolu s pěti dalšími nevybuchlými náložemi, které policie objevila, to naznačuje, že šlo opravdu o amatérský útok někoho, kdo si nejen špatně načasoval svůj plán, ale navíc ani nedokázal sestrojit všechny bomby tak, aby byly funkční.

Nicméně to vše je v tuto chvíli spíše na úrovni spekulací a bude ještě předmětem vyšetřování.

Výbuchy v Bostonu mají zatím tři oběti, jednou z nich je i osmileté dítě. Nicméně počet mrtvých asi bude nadále stoupat. V nemocnicích je více než 140 lidí. Patnáct z nich v kritickém stavu, 14 ve vážném. Mezi zraněnými je i osm dětí. Jejich zdravotní stav ale záchranáři zatím neupřesnili.

Britská policie kvůli explozím při bostonském maratonu přehodnocuje bezpečnostní opatření kolem plánovaného nedělního maratonu v Londýně. Činí tak přesto, že neví o žádné specifické a důvěryhodné hrozbě pro londýnský mezinárodní běh.

Amerika je na nohou

Americká tajná služba uzavřela krátce po explozích v Bostonu provoz na washingtonské Pennsylvania Avenue u Bílého domu. Příjezdy na frekventovanou komunikaci střeží policejní vozy, okolí Bílého domu ale zůstává turistům přístupné. Městský policejní sbor byl uveden do stavu zvýšené pohotovosti.

Ve Washingtonu, v New Yorku i dalších amerických městech se zvýšil počet policistů na exponovaných místech.

„Americká média přišla s informací, že je v souvislosti s tím, co se stalo v Bostonu, vyšetřovaný přinejmenším jeden státní příslušník Saúdské Arábie. FBI ale oficiálně nic takového nepotvrdila. Média možná jen hledají viníka,“ uvedl na Radiožurnálu krátce před šestou hodinou středoevropského času zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.

Podle něj se tragédie dotýká především samotného Bostonu. V ostatních městech ji připomíná jen zvýšený počet policistů v ulicích. Letecké spoje na vnitrozemských ani na mezinárodních linkách nenabírají například kvůli zvýšeným kontrolám žádné zpoždění.

Na bostonském maratonu došlo ke dvěma explozím, nejméně dva lidé zemřeli

Číst článek

Ondřej Bouda, pir, kko, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme