Světové listy o roztržce mezi Paříží a Washingtonem
K zatím poslednímu dějství konfliktu Francie - USA se vyjadřuje deník International Herald Tribune. Bombové útoky v Rijádu vrátily boj proti terorismu na pořad dne, uvádí list. Ale než by se snažili rozmáhající se násilí zastavit, někteří američtí představitelé spíše bojují s Francouzi. Tohle jsme zažili už před útokem na Irák: mezi Spojenými státy a Francií vznikla roztržka, které se všichni obávali. Francie ale pak stejně Americe potichu pomáhala.
Teď se zdá, že Bushovská frankofobie bude mít za následek jen neúčast amerického letectva na každoroční pařížské přehlídce. Situace je ale přesto vážná: zbytečně nepřátelský postoj Američanů může zasáhnout i do společného boje proti terorismu. A to by byla velká chyba, připomíná International Herald Tribune.
Útok v Saúdské Arábii se dotkl také Australanů. Ti byli varováni, že teroristé z Al Káidy se teď mohou zaměřit na jihoasijské cíle.
Říká se, že pýcha předchází pád, píše tamní nezávislý deník Australian. Šéf americké protiteroristické sekce Cofer Black, měl nad spáleništěm v Rijádu dost času o tomto přísloví přemýšlet. Ještě minulý týden totiž tvrdil, že dny Al Káidy jsou sečteny. Protiamerické nálady na Středním Východě zatím rostou a není divu - Spojené státy zařídily Al Káidě takovou propagaci, jakou by si Bin Ládin mohl jen těžko zaplatit. Bushova administrativa by si měla přiznat, že proklamovaná irácká hrozba byla jen mýtus. Ale Al Káida je tady a teď a Američané si musejí dát velký pozor na tisíce mladých Bin Ládinů, upozorňuje Australian.
V podobném duchu se vyjadřuje i nezávislý Daily Star. Bangladéšský deník, stejně jako většina asijských listů, útoky odsuzuje. To, co se stalo v pondělí, nikoho nikam nedostane. Nevytáčejme spirálu násilí, píše. Zároveň dodává, že ještě nebezpečnější než terorismus je naprostá absence odporu ze strany Saudské Arábie. Al Káida si nemohla přát lepší prostředí.
Hlavním tématem všech dnešních slovenských deníků je zákonitě evropské referendum. Na titulních stranách listy připomínají, že už dnes odpoledne se otevřou volební místnosti. Některé deníky se zamýšlejí nad tím, proč se vlastně referendum koná a také o jaký signál jde. Podle deníku Sme se jedná nejen o signál Bruselu, ale především Praze a Varšavě. Ze slovenských periodik vybírá bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.
O úředníkovi Evropské unie, který si přivydělával tím, že pronajímal v Bruselu byty ilegálním přistěhovalcům, píše dnes Le Soir i další belgické listy. Více informací má aktuálně naše tamní zpravodajka Pavla Kvapilová.