Syrský prezident slibuje demokratizaci, opozici ale dál potlačuje

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že jeho vládě pád nehrozí a to navzdory několika měsícům protivládních protestů. Trvá také na nutnosti zásahů proti demonstrantům. Díky tlaku opozice však Asad začal připravovat nové zákony, které mají poměry v zemi uvolnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie, Damašek

Sýrie, Damašek | Zdroj: ČTK

„Situaci je třeba řešit politicky, ale proti násilnostem je třeba zasáhnout. Tak to dělají všechny státy, když se objeví protispolečenské projevy,“ řekl prezident Asad v rozhovoru pro syrskou televizi.

Moderátoři v rozhovoru prezidenta tentokrát nijak nešetřili, což je v Sýrii překvapivé. „Poprvé Asad uvedl konkrétní data. Do konce týdne bude vytvořena komise, která vychází z nového zákona o politických stranách. Ode dneška tak můžou v zemi vznikat nové strany,“ uvádí česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou situaci v Sýrii shrnuje česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi

Prezident také slíbil uspořádat na podzim lokální volby a v únoru příštího roku i volby do parlamentu. Asad uvedl, že jeho vláda připravuje sérii reforem, které by v Sýrii zavedly některé demokratické principy. Při jejich přípravě vycházeli i ústav a zákonů obvyklých v Evropě.

„Dekretů a dalších kroků je asi 48, z nichž nejdůležitější je příprava voleb, zákon o politických stranách a o médiích, který by měl být zveřejněn už koncem příštího týdne,“ říká velvyslankyně Eva Filipi. Asad podle ní při rozhovoru působil velmi klidně a pozitivně.

Při protivládních demonstracích, které v Sýrii trvají už od poloviny března, zatím zemřelo nejméně 2000 lidí. Násilí se v posledních týdnech opět stupňuje. Prezident Bašár Asad sice oznámil ukončení vojenských a policejních akcí proti opozici, ty však zřejmě dál pokračují.

V Ženevě také začalo mimořádné zasedání Rady OSN pro lidská práva k Sýrii. Sankce vůči zemi už rozšířila Evropská unie a Spojené státy. Zvažuje se i vyhlášení embarga na dovoz syrské ropy, které tvoří skoro třetinu příjmů země. Proti sankcím je naopak Rusko, které chce dát současnému režimu další čas k provedení slibovaných reforem.

Helena Berková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme