Evropská komise potvrdila nález salmonely v hovězím z Polska, zpráva už je v systému varování

Zpráva o nalezení 700 kilogramů hovězího masa infikovaného bakteriemi salmonely už je potvrzená a vložená do Systému rychlého varování Evropské unie. Informace v limitu 24 hodin po ohlášení verefikovala Evropská komise. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Jitka Götzová z ministerstva zemědělství.

Aktualizováno Praha/Varšava (Aktualizováno: 15:25 21. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) | Foto: RASFF | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

„Státní veterinární správa ve středu v 13.06 složila informaci a varování o zásilce polského masa, které obsahovalo salmonelu do systému rychlého varování,“ řekla ředitelka odboru bezpečnosti potravin ministerstva zemědělství Jitka Götzová Radiožurnálu.

Když vy nám hovězí, my vám pivo, reaguje polský ministr na kontroly masa dováženého do Česka

Číst článek

Odpoledne pak redakci potvrdila, že zpráva se už nachází v neveřejné části systému systému rychlého varování Evropské unie (RASFF) a je dostupná členským států. Ve veřejné části systému se informace zobrazí příští týden.

Šéf polské veterinární správy Paweł Niemczuk ve středu navečer serveru iROZHLAS.cz sdělil, že polskou stranu oficiálně o věci nikdo neinformoval. „Dozvěděl jsem se to z médií, nebyl nám poslán Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), nemáme ani RASFF informační, ani varování. Cestou administrace nemáme žádnou informaci, mám jen informace z médií,“ řekl Niemczuk.

Vyjádření českého ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) o zahájení kontrol veškerého hovězího masa dováženého z Polska komentovat odmítl.

Evropská komise (EK) měla na validaci varování v RASFF 24 hodin od obdržení hlášení, protože se ale jednalo o vážný nález, zaslala EK polským dozorovým orgánům zprávu e-mailem ve středu večer kolem půl šesté.

Jednodenní prodlení je podle Götzové úplně normální. „My jsme informovali veřejnost okamžitě, normálně se to dělá až poté, co se zpráva zobrazí členským státům v RASFF,“ vysvětluje ředitelka.

Polský ministr uvažuje o kontrolách piva

Polský ministr zemědělství Jan Kryzsztof Ardanowski ve čtvrtek zopakoval, že věc zveličují ty země, které v oblasti produkce potravin nestačí na polskou konkurenci. Už ve středu v reakci na oznámení českých kontrol prohlásil, že pokud bude Polsko muset, oplatí kontroly polského masa kontrolami českých výrobků – jmenoval například zkoumání českého piva.

Polské ministerstvo zemědělství ve čtvrtek nechtělo uvádět k možným kontrolám českých potravin podrobnosti. „Ministr neuvedl harmonogram, neuvedl termíny ani čísla, řekl, že zvažujeme takovou možnost,“ řekla serveru iROZHLAS.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva Małgorzata Książyková.

tch, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme