Taliban ví, kde je Usáma bin Ládin

Hledaný terorista Usáma bin Ládin je pod kontrolou afghánského vládního hnutí Taliban. To ho ukrývá v zájmu zajištění jeho bezpečnosti. Oznámil to velvyslanec Talibanu v Pákistánu mulla Abdas Salám Zaíf. "Usáma je v Afghánistánu, pro jeho bezpečnost je ale na neznámém místě," řekl Zaíf novinářům. "Pouze lidé z bezpečnostních sil vědí, kde je. Usáma bin Ládin je pod kontrolou Afghánského islámského emirátu," dodal. Zároveň poznamenal, Ládinovi bylo už předáno stanovisko islámských učenců a jejich výzva k jeho odchodu ze země, avšak bin Ládin neodpověděl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Donald Rumsfeld na to zareagoval prohlášením, že Spojené státy nemají důvod věřit tomuto tvrzení o nic více než před několika dny, kdy Taliban uváděl, že o bin Ládinovi neví. Podle mluvčího Bílého domu Kena Lisaiusa toto oznámení na věci nic nemění. Připomněl prohlášení prezidenta George Bushe, že Taliban musí vydat bin Ládina a že tento americký požadavek nemůže být předmětem vyjednávání.

Vůdce afgánského vládního hnutí Muhammad Umar pohrozil Spojeným státům partyzánskou válkou, bude-li vláda Talibanu zrušena. Své varování Umar adresoval v rozhlasovém projevu v kábulském rádiu Šaría i někdejšímu afghánskému králi Muhammadu Záhiru šáhovi.

Taliban po prudkých bojích s opozičními jednotkami ztratil významný okres Kadis na západě Afghánistánu. Oznámil to mluvčí tamní opozice. Zajato podle něho bylo 30 vojáků Talibanu a 130 přešlo na stranu opozice. Dalších 200 bojovníků Talibanu se údajně připojilo k opozičním jednotkám v provincii Laghmán na východě země.

Jeden z vůdců afghánské opozice Abdalláh Abdalláh dnes popřel, že by na území ovládaném opozičními jednotkami byli američtí vojáci. Vyjádřil také pochybnosti, že by mohli být v oblastech kontrolovaných Talibanem. Některá západní média s odvoláním na nejmenované zdroje tvrdí, že v Afghánistánu už působí malé skupiny amerických či britských vojáků, které pátrají po bin Ládinovi.

Poprvé od teroristických útoků ve Washingtonu a New Yorku přijely do Afghánistánu konvoje s humanitární pomocí. Mluvčí Světového programu pro výživu Chálid Mansúr oznámil, že čtrnáct nákladních aut se 400 tunami mouky dostalo povolení přejet afghánsko-pákistánskou hranici. Jeden z konvojů má náklad humanitární pomoci dopravit do skladů v afghánské metropoli Kábulu, druhý do Herátu na západě země. Včera bylo ve střediscích Světového programu pro výživu v Kábulu jen 218 tun potravin. Jejich dodávky byly přerušeny po 11. září, kdy se Světové obchodní středisko v New Yorku a ministerstvo obrany ve Washingtonu staly terči útoků pomocí unesených letadel.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme