Taliban ví, kde je Usáma bin Ládin

Hledaný terorista Usáma bin Ládin je pod kontrolou afghánského vládního hnutí Taliban. To ho ukrývá v zájmu zajištění jeho bezpečnosti. Oznámil to velvyslanec Talibanu v Pákistánu mulla Abdas Salám Zaíf. "Usáma je v Afghánistánu, pro jeho bezpečnost je ale na neznámém místě," řekl Zaíf novinářům. "Pouze lidé z bezpečnostních sil vědí, kde je. Usáma bin Ládin je pod kontrolou Afghánského islámského emirátu," dodal. Zároveň poznamenal, Ládinovi bylo už předáno stanovisko islámských učenců a jejich výzva k jeho odchodu ze země, avšak bin Ládin neodpověděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Donald Rumsfeld na to zareagoval prohlášením, že Spojené státy nemají důvod věřit tomuto tvrzení o nic více než před několika dny, kdy Taliban uváděl, že o bin Ládinovi neví. Podle mluvčího Bílého domu Kena Lisaiusa toto oznámení na věci nic nemění. Připomněl prohlášení prezidenta George Bushe, že Taliban musí vydat bin Ládina a že tento americký požadavek nemůže být předmětem vyjednávání.

Vůdce afgánského vládního hnutí Muhammad Umar pohrozil Spojeným státům partyzánskou válkou, bude-li vláda Talibanu zrušena. Své varování Umar adresoval v rozhlasovém projevu v kábulském rádiu Šaría i někdejšímu afghánskému králi Muhammadu Záhiru šáhovi.

Taliban po prudkých bojích s opozičními jednotkami ztratil významný okres Kadis na západě Afghánistánu. Oznámil to mluvčí tamní opozice. Zajato podle něho bylo 30 vojáků Talibanu a 130 přešlo na stranu opozice. Dalších 200 bojovníků Talibanu se údajně připojilo k opozičním jednotkám v provincii Laghmán na východě země.

Jeden z vůdců afghánské opozice Abdalláh Abdalláh dnes popřel, že by na území ovládaném opozičními jednotkami byli američtí vojáci. Vyjádřil také pochybnosti, že by mohli být v oblastech kontrolovaných Talibanem. Některá západní média s odvoláním na nejmenované zdroje tvrdí, že v Afghánistánu už působí malé skupiny amerických či britských vojáků, které pátrají po bin Ládinovi.

Poprvé od teroristických útoků ve Washingtonu a New Yorku přijely do Afghánistánu konvoje s humanitární pomocí. Mluvčí Světového programu pro výživu Chálid Mansúr oznámil, že čtrnáct nákladních aut se 400 tunami mouky dostalo povolení přejet afghánsko-pákistánskou hranici. Jeden z konvojů má náklad humanitární pomoci dopravit do skladů v afghánské metropoli Kábulu, druhý do Herátu na západě země. Včera bylo ve střediscích Světového programu pro výživu v Kábulu jen 218 tun potravin. Jejich dodávky byly přerušeny po 11. září, kdy se Světové obchodní středisko v New Yorku a ministerstvo obrany ve Washingtonu staly terči útoků pomocí unesených letadel.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme