Proslulému teroristovi Šakalovi potvrdil francouzský soud doživotí za útok na obchod v Paříži v roce 1974

Francouzský soud ve čtvrtek potvrdil doživotí pro venezuelského teroristu Ilicha Ramíreze Sáncheze, který je také známý pod přezdívkami Šakal nebo Carlos. Ten přitom usiloval o zmírnění trestu, který dostal za útok na proslulé pařížské třídě Champs-Élysées, při němž zemřeli dva lidé a 36 dalších utrpělo zranění. Uvedla to agentura Reuters.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iljič Ramirez Sánchez alias Šakal, či Carlos

Iljič Ramirez Sánchez alias Šakal, či Carlos | Zdroj: Reuters

Carlos je od roku 1994 vězněn ve Francii, kde si odpykává dva předchozí doživotní tresty, proti nimž se v minulosti neúspěšně odvolal.

Jednasedmdesátiletý terorista usiloval o zmírnění trestu za útok, který spáchal na pařížský obchod v 70. letech. Zemřeli při něm dva lidé a 36 dalších utrpělo zranění. Soud mu však potvrdil vyměřený doživotní trest.

„Děkuji mnohokrát,“ reagoval Carlos na vynesení rozsudku. Podle agentury AFP také prohlásil, že je hrdý na svou revoluční cestu, při které zabil nejméně 83 lidí.

Proslulý zločinec známý jako Šakal bojuje za zmírnění trestu. Na doživotí je odsouzen několikrát

Číst článek

Carlos odmítá označení terorista a považuje se za bojovníka proti imperialismu. Odmítl ale objasnit podrobnosti k útoku na pařížský obchod. Terorista se v roce 1979 v rozhovoru v arabských médiích přiznal, že granát hodil, od dopadení v roce 1994 ho ale popírá.

Carlos byl svého času nejhledanějším mužem na světě, v 70. a 80. letech minulého století patřil k symbolům mezinárodního terorismu a často tehdy také navštěvoval komunistické Československo.

K doživotí byl Carlos odsouzen už dvakrát. Jednou za vraždu tří mužů, včetně dvou policistů, z roku 1975, podruhé za čtyři pumové atentáty, které si v letech 1982 a 1983 vyžádaly 11 mrtvých a na 150 zraněných v Paříži, v Marseille a ve dvou vlacích. 

Carlos je ve vězení od roku 1994, kdy ho po desetiletích neúspěšného pátrání dopadly v Súdánu francouzské speciální jednotky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme