Tony Blair vyzval k modernizaci Evropské unie

Evropský parlament musí modernizovat unii. Vzkázal to britský premiér Tony Blair, jehož země se 1. července ujímá půlročního předsednictví pětadvacítky. Londýn bude přitom unii řídit v době, kdy společenství prožívá těžkou krizi kolem euroústavy a budoucího rozpočtového výhledu. Odpovědnost za krach bruselského summitu Blair rozhodně odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Tony Blair před europoslanci prohlásil, že Evropská unie musí sebe sama od základů obnovit, aby obstála před výzvami moderního světa.

"Téměř po padesáti letech se nyní musíme obnovit, což není ostuda. Činí to všechny instituce a učinit to můžeme my. Avšak pouze tehdy, spojíme-li opět evropské ideály, v něž věříme, a moderní svět, ve kterém žijeme," řekl.

Blair předstoupil před europoslance ve chvíli, kdy ho mnozí ostatní evropští lídři viní z kolapsu nedávného summitu a z kolapsu jednání o finanční perspektivě na roky 2007 až 2013. Vyčítají mu, že nechtěl nechat sáhnout na britskou slevu z rozpočtu a že místo toho napadl nadbytečné utrácení za společnou zemědělskou politiku.

Britský premiér ale dnes odpovědnost za krach summitu odmítl. Jak řekl, nikdy nemluvil o tom, že by se podpory farmářům měly přehodnocovat přes noc. Blair o sobě na půdě Evropského parlamentu prohlásil, že je vášnivě proevropský.

Rozhodně se také ohradil proti tomu, že by unii tlačil k modelu jednoduché zóny volného obchodu. To je podle něj dezinterpretace, protože podporuje také moderní sociální Evropu. "Sociální Evropu potřebujeme, ale musí to být sociální Evropa, která bude fungovat," řekl Blair.

Blair rovněž uvedl, že není snadné zajistit, aby většina voličů v referendech hlasovala pro evropskou ústavní smlouvu. Tato skutečnost ale podle něho není projevem krize politických institucí, nýbrž krize politického vedení.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme