Tragický výbuch u stanice moskevského metra

Necelý týden poté, co Rusko truchlilo po 90 obětech dvou teroristických útoků, zažila Moskva další tragédii. V centru metropole, u stanice metra Rižskaja, neznámá žena odpálila nálož, která zabila nejméně deset lidí a přes 50 zranila, z toho čtyři děti. Výbušninu napěchovanou šrouby měla zřejmě připevněnou na těle. Podle moskevského starosty bomba měla sílu jednoho kilogramu trinitrotoluenu. Ve městě byla okamžitě zavedena mimořádná bezpečnostní opatření. Federální bezpečnostní služba ihned po výbuchu potvrdila, že šlo o teroristický útok. Podle vyšetřovatelů sebevražedná atentátnice mohla mít i společníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Moskvě | Zdroj: ČTK

Deset mrtvých a desítky raněných, mezi nimi i děti - takové byly první informace o obětech výbuchu na náměstí u železničního nádraží a stanice metra Rižskaja na severu Moskvy.

Očití svědkové tvrdí, že nálož odpálila žena, která šla ke stanici metra. Přítomnost policistů však změnila její rozhodnutí a sebevražedný atentát provedla ještě před stanicí ve shluku lidí.

Podle některých zdrojů byly v náloži kovové součásti pro zvýšení destruktivního účinku. Síla odpovídala 300 až 400 gramům TNT. Pozdější zprávy hovořily o síle 1 kilogramu TNT. Po explozi byla doprava v okolí zcela paralyzována. Ve městě byla okamžitě zavedena mimořádná bezpečnostní opatření.

Ruská televize ukázala záběry hořícího auta zaparkovaného mezi velkým obchodním střediskem a vstupem do stanice metra. Některé zdroje uvedly, že u tohoto útoku byla použita stejná výbušnina jako u bomby, která explodovala minulý týden na autobusové zastávce na jihu Moskvy. Krátce nato se na jihu země zřítila dvě letadla. V jejich troskách nalezlo smrt 90 lidí. I v těch byly nalezeny stopy stejné výbušniny.

V únoru letošního roku rozmetal v Moskvě silný výbuch druhý vůz soupravy metra v tunelu mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja. Pravděpodobně sebevražedný atentátník odpálil nálož ve chvíli, kdy v soupravě metra cestovalo více než 700 lidí. Počty obětí se lišily. Podle oficiálních si neštěstí vyžádalo 30 obětí na životech a 120 zraněných.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Veronika Malá, Martin Drtina, Mária Mikušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme