Tuniský premiér chce předejít dalším nepokojům. Navrhuje sestavit úřednickou vládu

Tuniský premiér Hamádí Džibálí navrhl rozpuštění současné vlády a sestavení úřednické vlády. Učinil tak po vraždě významného opozičního politika Šukrího Belída. Důvodem je prý snaha předejít protivládním nepokojům. Vládnoucí strana an-Nahda jeho plán odmítá. Protesty se mezitím šíří po celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvodem nepokojů je vražda opozičního politika Šukrího Belída | Zdroj: Reuters

„Kulky, které zabily Šukrího Belída, mířily ve skutečnosti na celý náš lid. Mířily na naši revoluci,“ řekl tuniský premiér Hamádí Džibálí v dramatickém projevu z Káhiry, kde se účastní zasedání Organizace islámské konference.

Džibálí dodal, že by dočasná úřednická vláda vedla Tunisko do parlamentních voleb, které by měly být podle premiérových slov co nejdříve.

Premiér Džibálí je zároveň generálním tajemníkem vládní islamistické strany an-Nahda. Ta se ale proti svému předsedovi postavila. Odmítá totiž rozpuštění vlády, ve které má sama rozhodující slovo. Vláda podle ní vzešla z demokratických svobodných voleb, a není proto důvod, aby odstupovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Tunisku přiblížil Štěpán Macháček ze zahraniční redakce Radiožurnálu

V Tuniských ulicích mezitím pokračují protesty proti zabití Šukrího Belída, první politické vraždě od začátku tuniské revoluce. Levicový politik působil jako disident už v období režimu Ben Alího, kterého Tunisané svrhli před dvěma lety, a po revoluci se stal tvrdým kritikem pravicově islamistických proudů a hnutí, mezi něž patří právě i vládnoucí strana an-Nahda.

Zítřejší pohřeb zavražděného opozičního politika má doprovázet generální stávka. Demonstranti už vyplenili několik poboček strany an-Nahda, kterou opozice z Belídovy vraždy viní. Policie proti demonstrantům zasahuje slzným plynem. Jeden policista už přišel při střetech o život.

Štěpán Macháček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme