Turecko vychází vstříc Kurdům, povoluje výuku jejich jazyka na školách či kurdské názvy měst
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes zveřejnil dlouho očekávaný vládní demokratizační balíček. Ten mimo jiné ruší zákaz nošení muslimských šátků na úřadech, ale především je vstřícný vůči menšinám. Reformy by měly zlepšit postavení zejména kurdské minority.
Kurdské děti by se mohly poprvé učit v rodné řeči. Dosud se v kurdštině vyučovalo jen doma a navíc tajně. I když se povolení týká zatím jen soukromých škol, jedná se o zásadní průlom.
Není to jediný vstřícný krok úřadů vůči kurdské menšině. Města v kurdských oblastech budou mít nově i původní kurdské názvy. Třeba město Diyarbakır se teď bude moci jmenovat i kurdsky Amed.
Reforma také sníží hranici pro vstup politických stran do parlamentu, z deseti na pět procent, což umožní i menším – často kurdským – stranám vstup do zákonodárného shromáždění.
Turecko se v poslední době snaží normalizovat vztahy s Kurdy, kteří na vládu tlačí.
Strana kurdských pracujících (PKK) dala dokonce Ankaře ultimátum, aby pokročila s reformami, jinak se znovu chopí zbraní.
Kurdů je v Turecku asi pětina populace. Za více než třicet let bojů mezi Kurdy a tureckou armádou zemřelo nejméně 45 tisíc lidí.
Ústupky jsou v zájmu zachování křehkého příměří mezi PKK a tureckou vládou. Turecké úřady chtějí, aby toto příměří platilo nadále. Kurdští politici však už dali najevo, že reformy nepovažují za dostatečné.