Turečtí a bosenskosrbští diplomaté se pohádali kvůli vlajce

Svět diplomacie a zahraniční politiky má svá pevná pravidla. Ta nařizují, kdo a s kým se smí setkat, o čem spolu smějí mluvit, kdo ze státníků promluví před novináři jako první a tak podobně. Těch pravidel je mnoho, a když se nedodržují, může vzniknout diplomatický incident. Jako třeba teď o víkendu, kdy se pohádali diplomaté z Turecka a z Bosny a Hercegoviny – kvůli jedné vlajce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavný kostel v Banja Luce, hlavním městě Republiky srbské

Pravoslavný kostel v Banja Luce, hlavním městě Republiky srbské | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Diplomatický incident se stal v Bosně a Hercegovině, kam přijel turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu – a je třeba říct, že pro diplomaty, kteří dohlížejí na protokol, je Bosna a Hercegovina docela oříšek.

Je to země složená z více polostátních útvarů, jedním z nich je autonomní Republika srbská, která má vlastního prezidenta a vládu, a celou Bosnu a Hercegovinu zastupuje tříčlenné předsednictvo, ve kterém je Srb, Chorvat a Bosňák. Organizačně je tedy Bosna opravdu spletitý útvar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlajkový incident, který poznamenal vztahy mezi Turky a bosenskými Srby, přiblížil Pavel Polák ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Zmíněný turecký ministr zahraničí měl naplánovanou schůzku s prezidentem autonomní Republiky srbské v Banja Luce, což je jenom jeden region Bosny a Hercegoviny. Před tímto setkáním členové turecké delegace zjistili, že v místnosti, kde měli oba státníci jednat, je pouze vlajka Republiky srbské, což se neslučovalo s diplomatickým protokolem.

A tak Turci požadovali, aby bosenští Srbové dali vlajku pryč, nebo ji alespoň doplnili o vlajku Turecka a Bosny a Hercegoviny. To se potom stalo a jednání se bez problémů uskutečnilo.

"Vlajkový incident" tím ale neskončil, srbských politiků se totiž chování Turků dotklo. Z Banja Luky se turecký ministr zahraničí přesouval do Sarajeva, hlavního města Bosny, kde se měl setkat s bosenskosrbským zástupcem v tříčlenném předsednictvu země.

Ten však šéfovi turecké diplomacie schůzku zrušil s odůvodněním, že požadavky Turků na odstranění vlajky jsou nepřijatelné a pobuřující. Tím bosenští Srbové Turky pochopitelně naštvali. Nutno dodat, že Turecko je jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu a v tureckém, ale i balkánském tisku se už píše, že vztahy mezi oběma zeměmi citelně ochladly.

Pavel Polák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme