Turečtí a bosenskosrbští diplomaté se pohádali kvůli vlajce
Svět diplomacie a zahraniční politiky má svá pevná pravidla. Ta nařizují, kdo a s kým se smí setkat, o čem spolu smějí mluvit, kdo ze státníků promluví před novináři jako první a tak podobně. Těch pravidel je mnoho, a když se nedodržují, může vzniknout diplomatický incident. Jako třeba teď o víkendu, kdy se pohádali diplomaté z Turecka a z Bosny a Hercegoviny – kvůli jedné vlajce.
Diplomatický incident se stal v Bosně a Hercegovině, kam přijel turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu – a je třeba říct, že pro diplomaty, kteří dohlížejí na protokol, je Bosna a Hercegovina docela oříšek.
Je to země složená z více polostátních útvarů, jedním z nich je autonomní Republika srbská, která má vlastního prezidenta a vládu, a celou Bosnu a Hercegovinu zastupuje tříčlenné předsednictvo, ve kterém je Srb, Chorvat a Bosňák. Organizačně je tedy Bosna opravdu spletitý útvar.
Vlajkový incident, který poznamenal vztahy mezi Turky a bosenskými Srby, přiblížil Pavel Polák ze zahraniční redakce Radiožurnálu
Zmíněný turecký ministr zahraničí měl naplánovanou schůzku s prezidentem autonomní Republiky srbské v Banja Luce, což je jenom jeden region Bosny a Hercegoviny. Před tímto setkáním členové turecké delegace zjistili, že v místnosti, kde měli oba státníci jednat, je pouze vlajka Republiky srbské, což se neslučovalo s diplomatickým protokolem.
A tak Turci požadovali, aby bosenští Srbové dali vlajku pryč, nebo ji alespoň doplnili o vlajku Turecka a Bosny a Hercegoviny. To se potom stalo a jednání se bez problémů uskutečnilo.
"Vlajkový incident" tím ale neskončil, srbských politiků se totiž chování Turků dotklo. Z Banja Luky se turecký ministr zahraničí přesouval do Sarajeva, hlavního města Bosny, kde se měl setkat s bosenskosrbským zástupcem v tříčlenném předsednictvu země.
Ten však šéfovi turecké diplomacie schůzku zrušil s odůvodněním, že požadavky Turků na odstranění vlajky jsou nepřijatelné a pobuřující. Tím bosenští Srbové Turky pochopitelně naštvali. Nutno dodat, že Turecko je jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu a v tureckém, ale i balkánském tisku se už píše, že vztahy mezi oběma zeměmi citelně ochladly.