Advokát Soudního dvora EU dal za pravdu Česku. Polsko prodloužením těžby v Turówu porušilo unijní právo

Polsko prodloužením povolení k těžbě hnědého uhlí v dole Turów o šest let bez posouzení vlivů na životní prostředí podle generálního advokáta Soudního dvora EU porušilo unijní právo. Dal tak za pravdu Česku. Jeho ve čtvrtek zveřejněné stanovisko není pro soud závazné, ale často rozhoduje podle něj.

Lucemburk (Aktualizováno: 11:12 3. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turow

Důl Turow | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Polské úřady se provinily i tím, že o povolení k další těžbě včas neinformovaly českou stranu, uvedl advokát. Soud by měl konečný verdikt vynést na jaře. Pokud by však česká strana v případě úspěchu probíhajících mezivládních jednání žalobu stáhla, soudci případ přestanou projednávat.

Podle generálního advokáta Soudního dvora EU Polsko prodloužením povolení k těžbě hnědého uhlí v dole Turów o 6 let bez posouzení vlivů na životní prostředí porušilo unijní právo. Stanovisko generálního advokáta k české žalobě není pro soud závazné, ale často pak rozhoduje stejně

09:46 – 03. 02. 2022

1 11

„Doly o obdobné rozloze jako důl Turów představují již svou povahou riziko významného vlivu na životní prostředí a musejí být povinně podrobeny posouzení vlivů na životní prostředí,“ uvedl podle tiskové zprávy soudu advokát Priit Pikamäe. Polsko proto podle něj porušilo směrnici EIA zavádějící povinnost tyto vlivy posoudit.

Varšava rovněž podle advokáta pochybila, když včas nezveřejnila povolení k těžbě a dokumenty související s povolovacím řízením. Polsko tím, že zaslalo Česku povolení až pět měsíců po jeho vydání, podle advokáta rovněž nedodrželo povinnosti plynoucí z unijního práva.

❗️ Polské úřady prodloužením těžby v dole Turów podle generálního advokáta Soudního dvora EU porušily evropské právo. GA tak dal za pravdu Česku. Jeho postoj není pro rozsudek závazný, obvykle ale předznamená uvažování unijní justice. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

09:41 – 03. 02. 2022

7 35

Problém vidí poradce soudu i v tom, že polské úřady poskytly české straně pouze text povolení a nikoli další dokumenty, čímž omezily její možnost na rozhodnutí reagovat. Polsko navíc porušilo také směrnici o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí, podle níž mají úřady obyvatele včas informovat o stavbách s „významným dopadem“.

Polský soud zrušil platnost dokumentu, který umožňoval prodloužit těžbu v dole Turów do roku 2044

Číst článek

Advokát dospěl také k závěru, že se Varšava provinila i vůči jednomu z ustanovení Smlouvy o Evropské unii, kterým je zásada loajální spolupráce.

„Zaslání vyžádané informace Polskem, učiněné opožděně a nekompletně, ve spojení s odmítnutím odpovědi na žádosti České republiky o pomoc, nesplňuje požadavky ducha solidarity, spolupráce a vzájemné podpory mezi členskými státy,“ uvedl Pikamäe.

Morawiecki v Praze

Do Prahy ve čtvrtek přijel polský premiér Mateusz Morawiecki. Úřad vlády ráno oznámil, že bude jednat s předsedou české vlády Petrem Fialou (ODS) o bilaterální spolupráci. Morawiecki se s Fialou sejde hodinu před polednem v Kramářově vile, ve 13.00 je ohlášena tisková konference na Úřadu vlády.

Agentura PAP s odvoláním na neoficiální zdroj uvedla, že v posledních dnech polští a čeští vyjednávači dolaďovali smlouvu o Turówu a dospěli k dohodě. Další podrobnosti k ní ale nesdělil.

Jáma v zemi i ve společných vztazích. Spor o polský důl Turów pokračuje, dohoda je stále nejistá

Číst článek

Server Onet připomněl, že dohodu musí parafovat obě vlády a že Morawiecki bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým českým protějškem.

Koncem ledna Fiala řekl, že jednání s Polskem o Turówu je možné dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Stejně jako Morawiecki, s nímž byl podle svých slov v kontaktu, chce dosáhnout kompromisní dohody přijatelné pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj.

Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy mezi oběma státy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava byla jen pro dvouletý dohled.

Filip Nerad, Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme