Ukrajina by už letos mohla podepsat dohodu o volném obchodu s EU

Ukrajina může letos udělat důležitý krok směrem k Evropské unii. Tím by mohla být dohoda o volném obchodu a dá se očekávat také postup v jednáních o bezvízovém styku. Překážkou je ale omezování demokracie, svobody slova a zastrašování opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovyč. | Foto: Strana regionů

Po nástupu nového prezidenta Viktora Janukovyče čelí mnozí jeho političtí protivníci soudům. Vyšetřovaná je také bývalá premiérka Julia Tymošenková, která považuje důvody za ryze politické. Janukovyč se ale jakékoliv odpovědnosti zříká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Ukrajině informoval Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Ukrajina musí respektovat evropské hodnoty. V tom nelze dělat kompromisy, upozornil ukrajinské politiky komisař pro rozšíření unie Štefan Fülle. Na dobré cestě jsou podle jednání o volném obchodu:

„Ukrajinský tým má konečně jasné politické instrukce a pokud bude vůle, a z naší strany určitě je, najít kompromis v řadě otevřených otázek, tak si myslím, že je reálné, abychom do léta tohoto roku společně dohodu připravili.“

Rozhovory o bezvízovém styku si ale podle Fülleho vyžádají jeden až dva roky.

Martin Dorazín, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme