USA a Čína budou jednat o lidských právech

Spojené státy a Čína hodlají obnovit dialog o dodržování lidských práv. Oznámil to americký ministr zahraničí Collin Powell po jednání s nejvyššími čínskými představiteli v Pekingu. K výraznému ochlazení vzájmených vztahů i k přerušení dialogu o lidských právech došlo po americkém útoku na čínskou ambasádu v Bělehradu v květnu roku 1999, po náletech Severoatlantické aliance proti Jugoslávii v rámci krize v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Spojených států Colin Powell podle amerických médií po setkání s čínským prezidentem v Pekingu oznámil, že dialog s čínskými představiteli obnoví prakticky ihned jeho náměstek Lawner Craner, který má na starosti mimojiné lidská práva. Čína těsně před Powellovým příjezdem propustila dva čínské akademiky s trvalým pobytem v USA, které předtím odsoudila k desetiletému vězení za údajnou špionáž pro Tchajwan. Powell na tiskové konferenci prohlásil, že s čínskými představiteli nejednal od dalších specifických případech vězněných akademiků s vazbou na Spojené státy. Zdůraznil ale, že Amerika bude pokračovat v nátlaku na Peking v oblasti dodržování lidských práv. Hlavním cílem Powellových rozhovorů v Pekingu je příprava první státní návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Číně v říjnu tohoto roku.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme