USA se nezúčastní konference, která vyhlásí sionismus za rasismus

Spojené státy budou možná bojkotovat konferenci OSN o rasismu. Ta se bude konat koncem léta v jižní Africe. Washington nesouhlasí s návrhem programu konference, který obsahuje diskuse o sionismu jako rasismu a odškodnění za otroctví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda prezidenta Bushe se nezúčastní konference o rasismu, pokud z její agendy nebudou vypuštěna dvě sporná témata, cituje dnešní list The Washington Post nejmenovaného vysoce postaveného činitele amerického ministerstva zahraničí. Zástupci ministerstva hodlají dnes apelovat ve Washingtonu na desítky zahraničních diplomatů, aby podpořili postoj Spojených států, o kterém Washington informoval nejvyšší komisařku OSN pro lidská práva Mary Robinsonovou.

Řada arabských zemí se snaží prosadit do závěrečné deklarace konference OSN pasáž o sionismu jako rasismu. Africké země pak požadují diskuze o kompenzacích za otroctví a kolonialismus. Rozhodnutí o účasti Spojených států bude záviset na výsledcích jednání o programu konference, která se konají příští týden v Ženevě.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme