Už dnes o zrušení víz do USA!

Dokument, který by měl občanům Česka přiblížit možnost cestovat do Spojených států bez víza, bude podepsán ve večerních hodinách našeho času. Pod Memorandum o porozumění přidají ve Washingtonu své podpisy premiér Mirek Topolánek a ministr pro vnitřní bezpečnost USA Michael Chertoff. Naše vládní delegace se teď v USA snaží, aby vízová povinnost pro Čechy, cestující do Spojených států, skončila co nejdřív. Zmíněná dohoda ale nebude právně závazná. Staří členové Evropské unie s postupem naší republiky, která o zrušení víz jedná samostatně, nesouhlasí. Obávají se totiž zpřísnění současných podmínek svého styku s USA. Tyto podmínky jsou měkčí než nové, vyjednané Českem. Evropská komise a Slovinsko, které nyní předsedá Evropské unii, proto teď memorandum zkoumají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování - ilustrační foto

Cestování - ilustrační foto | Foto: Archiv

Výtky některých členských států unie, že o zrušení víz jednáme samostatně, odmítl ministr vnitra Ivan Langer, který Mirka Topolánka doprovází. Nejprve položil řečnickou otázku: "Kde byla solidarita v Evropské unii pro nás v několika uplynulých letech?" A pak vysvětlil: "Proto jsme se rozhodli vzít svůj vlastní osud do vlastních rukou a vyjednávat. A šli jsme tak daleko, že jsme vyjednali excelentní podmínky pro české občany a stejně tak dobré podmínky pro zbytek Evropy. Právě proto si to berou jako základ pro obdobné texty,"

Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry by nás jednotný postup v rámci Unie zdržoval. Vondra zdůraznil: "Pokud bychom čekali, pokud bychom nenasadili takto laťku hned od začátku, tak samozřejmě by se prodlužovala ta situace, která je neúnosná. Není žádný ospravedlnitelný důvod, aby naši občané podstupovali tuto ponižující proceduru na amerických velvyslanectvích, když Němci, Francouzi nebo Britové ji podstupovat nemusejí."

Místopředseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Libor Rouček (je v EP za Českou stranu sociálně demokratickou) o procesu tvrdí, že celý proces je uspěchaný: "Nejenom Evropská unie, ale bohužel ani čeští ministři, česká opozice neměla možnost pořádně se s tím memorandem seznámit, čili je velmi těžké mluvit o konkrétních detailech, když nevíme, co v tom dokumentu zůstává a co z něj vypadlo."

Oficiální text memoranda opravdu zatím česká vláda oficiálně nezveřejnila. Zatím je snad jasné jedno technické rozhodnutí: Bez víza budou moci cestovat do USA jen ti občané, kteří vlastní strojově čitelný pas.

Jedná se také o radaru

Při návštěvě českého premiéra ve Spojených státech zřejmě také podstatně pokročí jednání o umístění americkém protiraketovém radaru na českém území. Podle Mirka Topolánka jsou dohody v takové fázi, že už do konce tohoto týdne (tedy do konce jeho návštěvy v Americe) mohou rozhovory o umístění radaru na našem území skončit. Topolánek očekává, že návrhy smluv s USA o možném umístění protiraketového radaru na českém území mohou být podepsané začátkem dubna, možná přesně na summitu NATO v Bukurešti. Česká opozice ale stále upozorňuje na sporné body česko-americké dohody. Navíc by mnozí opoziční politici chtěli, aby o umístění radaru rozhodovali všichni občané v referendu.

Jiří Kokmotos, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme