V Barmě pokračují masové protesty proti vojenské juntě

Až sto tisíc lidí se dnes sešlo v ulicích největšího barmského města Rangúnu k další demonstraci proti místnímu vojenskému režimu. Jde o dosud nejrozsáhlejší protestní akci proti juntě od krvavého potlačení revoluce v roce 1988. Dnes mnichy podpořili i známí umělci a zástupci opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti barmské juntě | Zdroj: ČTK

Dnešní pokojný průvod zahájili ráno buddhističtí mniši v šafránových rouchách modlitbami ve slavné zlaté pagodě Šwedagon, která je nejvýznamnější svatyní v zemi. Tam je přišli podpořit i dva nejpopulárnější barmští herci. Poté se průvod vydal na pochod městem a zamířil i k sídlu opoziční Národní ligy za demokracii. Její představitelé se pak k protestujícím přidali. Prošli i kolem domu barmské disidentky Su Ťi, která je v domácím vězení. Mniši a jejich stoupenci z řad veřejnosti i místních kulturních celebrit žádají národní usmíření, především propuštění Su Ťij, ale i dalších členů opozice z vězení.

Bezpečnostní jednotky zůstávají v pohotovosti, zatím ale nezasáhly. Narozdíl od minulosti. Hlavní spojenec vojenské junty - Čína - totiž vzhledem ke svým ekonomickým zájmům v jihovýchodní Asii, nechce riskovat pád vojenského režimu v Barmě. Zároveň se ale obává případné reakce mezinárodní veřejnosti. A to vzhledem ke konání letních olympijských her v Pekingu v příštím roce.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme