V Barmě pokračují masové protesty proti vojenské juntě

Až sto tisíc lidí se dnes sešlo v ulicích největšího barmského města Rangúnu k další demonstraci proti místnímu vojenskému režimu. Jde o dosud nejrozsáhlejší protestní akci proti juntě od krvavého potlačení revoluce v roce 1988. Dnes mnichy podpořili i známí umělci a zástupci opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti barmské juntě

Demonstrace proti barmské juntě | Zdroj: ČTK

Dnešní pokojný průvod zahájili ráno buddhističtí mniši v šafránových rouchách modlitbami ve slavné zlaté pagodě Šwedagon, která je nejvýznamnější svatyní v zemi. Tam je přišli podpořit i dva nejpopulárnější barmští herci. Poté se průvod vydal na pochod městem a zamířil i k sídlu opoziční Národní ligy za demokracii. Její představitelé se pak k protestujícím přidali. Prošli i kolem domu barmské disidentky Su Ťi, která je v domácím vězení. Mniši a jejich stoupenci z řad veřejnosti i místních kulturních celebrit žádají národní usmíření, především propuštění Su Ťij, ale i dalších členů opozice z vězení.

Bezpečnostní jednotky zůstávají v pohotovosti, zatím ale nezasáhly. Narozdíl od minulosti. Hlavní spojenec vojenské junty - Čína - totiž vzhledem ke svým ekonomickým zájmům v jihovýchodní Asii, nechce riskovat pád vojenského režimu v Barmě. Zároveň se ale obává případné reakce mezinárodní veřejnosti. A to vzhledem ke konání letních olympijských her v Pekingu v příštím roce.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme