V Británii demonstrace proti zákazu honů na lišku

Padesáté narozeniny manželky britského premiéra Cherrie Blairové připadají až na 23. září, ale oslava se konala již minulou sobotu v premiérově venkovském sídle Chequers. Oslava však byla vážně narušena demonstranty, kterým se nelíbí záměr vlády zakázat hon na lišku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liška

Hostů pozvaných na slavnostní večírek manželky premiéra bylo kolem osmdesáti, ale odhady počtu demonstrantů se značně liší podle toho na jaký pramen se spoléháte. Zatímco zpravodaj The Sunday Times napsal, že protestujících, kteří se pokusili zatarasit silnici k alžbětínskému zámku Chequers. bylo 500, zpráva internetové stanice BBC Online uvádí pouze 150. V každém případě to byl šrumec. Jeden šestnáctiletý demonstrant si lehl doprostřed vozovky u vjezdu do zámku, aby znemožnil vjezd dodávky rockové kapely, která na slavnost směřovala. Dotyčný mladík se nakonec uvolil vstát a umělci projeli dovnitř. Řekl novinářům: "Ti chlapci prohlásili, že si tam jedou vydělat třicet tisíc liber a že my jim to chceme zhatit, tak jsem je pustil."

Ostatní demonstranti však byli urputnější. Třímali transparenty s nápisy jako "59 procent Britů si přeje, aby hon na lišku pokračoval". Jeden z demonstrantů měl na hlavě masku Tonyho Blaira a informoval hosty přijíždějící na oslavu o účelu protestu. Policisté se obávali srážky demonstrantů s hosty, a proto sváděli část automobilů na parkoviště nedalekého supermarketu, čemuž se divili jak hosté tak veřejnost. Nakonec premiér Tony Blair pozval dvě dívky z řad protestujících k vyjednávání u zámeckého krbu. Emma Pearcová a Polly Portwinová pak hlásily, že vyjednávání bylo srdečné, premiérovi řekly své, on jim taky, prohlásil, že hon na lišku je věc, která rozjitřuje city na obou stranách názorového předělu, ale uznal právo demonstrantů na pokojný protest. Takže ti se rozhodli protest zakončit ve sportovním duchu a stáhli se.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme