V Británii děti vysvědčení nedostávají. V USA přijde rodičům poštou

Není jim co závidět. Tak to si nejspíš pomyslí české děti o svých anglických vrstevnících, kterým prázdniny začnou až koncem července. Malí angličtí školáci zato ale vůbec nedostávají vysvědčení. Hodnocení se rodiče dozvědí na schůzce s učitelem, která se koná jednou nebo vícekrát v průběhu školního roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída

Školní třída | Foto: stock exchange

„Dobré ráno, paní učitelko,“ řeknou angličtí školáci naposledy až za tři týdny. Jak vysvětluje Lucia Andersonová, jejíž dcera chodí do třetí třídy státní základní školy v londýnské čtvrti Ealing, anglické děti si na svoje první důležité vysvědčení musejí dlouho počkat:

„První opravdové vysvědčení dostanou až v šestnácti letech, jinak během roku rodiče dostávají od učitelů hodnocení formou písmen a čísel. Například ve 3. třídě jsou tři úrovně, A, B, C, takže dítě by se mělo dostat na úroveň 3B minimálně.“ A když váš třeťák vyniká třeba v matematice, dozvíte se od učitele, že už zvládá učivo na úrovni 4. třídy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek Karolíny Rezkové si můžete také poslechnout

Také hodnocení amerických školáků je ve srovnání s tím českým docela složité. I tady se hodnotí písmeny, i když pro předměty, jako jsou tělocvik, výtvarná nebo hudební výchova, platí jiná kritéria než třeba pro čtení nebo matematiku.

Vysvědčení pak rodiče dostávají poštou od okresního školního úřadu, obvykle krátce po začátku prázdnin. A ty mají američtí školáci ve srovnání s českými dětmi dlouhé - volno mají celých 12 týdnů. Americký školní rok nekončí všude stejně, a tak v některých státech prázdniny mají už od konce května a jinde od poloviny června.

A jak se děti v zahraničí loučí se školou? Svou londýnskou zkušenost popisuje Lucia Andersonová: „Poslední školní den je docela obvyklý, děti nechodí svátečně oblečené, přijdou ve školní uniformě, tak jako chodí po celý rok. Kytky nejsou běžné, spíš se udělá sbírka a za ty peníze se koupí učitelce třeba dárkový poukaz.“

Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme