V čele Likudu opět Ariel Šaron

Izraelský premiér Ariel Šaron nadále zůstane až do dubna příštího roku předsedou svého bloku Likud a také v čele izraleské vlády. Takový je výsledek jednání širšího vedení bloku. Ariel Šaron okamžitě po svém vítězství řekl, že dostal mandát prosazovat svou linii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron

Ariel Šaron | Foto: OSN

Naopak jeho hlavní konkurent expremiér Benjamin Netanjahu mu vzkázal, aby premiér nezapomněl, že má v Likudu silnou opozici právě kvůli evakuaci židovských osad, kterou Ariel Šaron prosadil. Bylo to jedno z nejbouřlivějších zasedání tří tisíc členů ústředního výboru Likudu v jeho historii.

Šaron chtěl oslovit shromáždění likudniků, jak říkají členům bloku Likud v Izraeli. Pak se reproduktory odmlčely, protože neznámý pachatel nalil na elektronické zařízení zajišťující hladký chod mikrofonů vodu a tím je zkratoval. To byl pro Izraelce samotné šok, protože každý má právo tady promluvit.

V izraelské společnosti měl Ariel Šaron většinovou podporu pro evakuaci židovských osad a pro pokračování své politiky zklidňování situace ve vztahu s Palestinci. Uvnitř svého hnutí také, ale předpokládalo se, že v v tomto třítisícovém širším vedení mají převahu jeho odpůrci.

Izraelský premiér se sice dočkal mezinárodního uznání za evakuaci židovských osad z pásma Gazy v zahraničí, doma mu to ale nemůže dlouho vydržet. Sám Šaron říká že Izrael má tolik premiérů, kolik má dospělých obyvatel, protože každý má vlastní názor.

A jaké jsou tedy názory obyvatel Tel Avivu na vítězství Šarona? "Není jiná alternativa, je to jediný hrdina z válek, kterého ještě máme, jako byl Moše Daján nebo Ben Gurion stejný kalibr, nikdo jiný jeho kalibru a vážnosti tady není." Takový názor má většina obyvatel Izraele, i když každý má vůči němu občas nějakou výhradu.

Ale jsou také jiné názory: "Šaron vyhrál? Ať je tam, kdo je tam, každý si stejně hledí víc své kapsy, aby ji měl pořád plnou," míní jeden z obyvatel. V každém případě ale byli Izraelci po dobu hlasování nalepení na televizních obrazovkách a rozhlasových přijímačích, protože tady znamená změna politiků okamžitě dopad na život každého jednotlivce.

Ariel Šaron vyhrál jednu z bitev, ale válka mezi ním a jeho kursem politického realismu a jeho oponenty -zastánci tvrdé linie, kteří říkají, že Palestinci se jim za evakuaci odvděčili střelbou z raket Kassám, pokračuje!

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme