V Číně se znovu objevila ptačí chřipka

V čínské provincii Čching-chaj na západu země uhynuli na virus ptačí chřipky tažní ptáci. Na tuto alarmující zprávu čínských vědců reagovalo pekingské ministerstvo zemědělství výzvou k okamžitému přijetí opatření na celostátní úrovni, která by dalšímu šíření viru zabránila. Ministerstvo také upozornilo na nebezpečí eventuálního přenosu na člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice zobe zrní | Foto: Jan Rosenauer

Podle vědců spočívá hlavní nebezpečí ve skutečnosti, že někteří ptáci pocházeli z jihovýchodní Asie. Tam se vyskytuje jiný kmen viru než ten, který byl dosud v Číně identifikovaný, a tak tu existuje nebezpečí eventuálního přenosu na člověka. Úřady ale zároveň sdělily, že dosud nemají zprávy o přenosu viru z tažných ptáků na člověka ani na drůbež.

Virus ptačí chřipky se v Číně objevil znovu po roce s tím, že minulé jaro bylo postiženo celkem šestnáct provincií. Od roku 2003 se tento virus vyskytl v celkem osmi státech a nejméně dvaapadesát lidí na následky ptačí chřipky zemřelo.

Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme