V Krakově soutěžili stavitelé betlémů

Už po dvaašedesáté se na hlavním náměstí v Krakově sešli tvůrci místních lidových betlémů. Několik desítek děl a dílek ze dřeva, papíru, polystyrenu a lepenky ale téměř v ničem nepřipomíná klasické jesličky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail betlému | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jde o malé modely chrámů s prvky krakovské architektury. Nechybí v nich ale ani Boží rodina s Ježíškem.

Tradice stavění krakovských betlémů sahá do poloviny 19.století. Tehdy jesličky připomínající spíše honosný palác, než prostou jeskyni, stavěli zdejší zedníci a chodili se svými modely po městě koledovat.

V Betlémě přitom hráli loutkové scénky o narození Krista. I dnešní stavitelé krakovských jesliček do svých výtvorů umisťují pohyblivé figurky. Dnes už ale poháněné elektřinou. Stavba dvoumetrového nebo miniaturního betlému trvá často několik měsíců.

"Jestli to vyžaduje hodně trpělivosti? Ano a zvláště v případě tak vznětlivého člověka jako jsem já. Někdy mám chuť to celé rozbít, když se mi práce nedaří." Řekl ČRo už několikanásobný vítěz soutěže Maciej Moszew. Krakovské betlémy mohou lidé obdivovat až do poloviny února v místním muzeu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme