V Londýně odhalen nebezpečný jed

V bytě v severním Londýně našla policie vysoce jedovatý ricin. V souvislosti s nálezem zatkla sedm lidí podezřelých z terorismu. Jed našla policie už v neděli, ale stále si není jista, jestli se jí podařilo odhalit všechny zásoby nebezpečné látky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům, kde byl nalezen jed | Zdroj: ČTK

První reakce britských odborníků jsou rozporné. Někteří zdůrazňují, že jde o prudký jed, který nemá protilátku. Další ale připomínají, že jako bojová látka nebo teroristický prostředek není příliš praktický a v tomto smyslu dosud nikdy nebyl použit.

Premiér Tony Blair řekl, že případ ukazuje na přímé a bezprostřední ohrožení Británie. Ricin se vyrábí ze skočce obecného a je běžnou lékarnickou surovinou.

Množství nalezené látky napoví, zda jde o amatérský pokus o teroristický útok nebo dokonalý plán profesionální teroristické sítě.

Londýn už použití ricinu jako smrtící zbraně zažil, když v roce 1978 bulharská tajná služba zavraždila disidenta Georgiho Markova. Agent mu vpíchl v davu ricin pod kůži speciálně uzpůsobeným deštníkem.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme