V Moskvě začal soud s umělcem Pavlenským, který zapálil dveře bývalé KGB

Před moskevským soudem dnes poprvé stanul ruský avantgardní umělec a čerstvý držitel Ceny Václava Havla Petr Pavlenskij. Prokuratura ho obvinila z poškození objektu kulturního dědictví. Pavlenskij loni v listopadu v rámci umělecké akce polil benzinem a zapálil zapálil dveře budovy bývalé KGB, dnešní Federální služby bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pjotr Pavlenskij | Foto: Wikipedia, CC BY-SA 4.0, Maksim Belousov

Podle obžaloby svou akcí Petr Pavlenskij poškodil kulturní památku. Škodu žalobce odhadl na půl milionu rublů, tedy asi 200 tisíc korun.

Pavlenskij svou akci nazval uměleckým gestem proti terorismu. Čelí i dalším obviněním, například z vandalismu motivovaného ideologickou nenávistí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před moskevským soudem poprvé stanul avantgardní umělec Petr Pavlenskij, který zapálil vrata KGB. Proces sleduje zpravodaj Martin Dorazín

Umělcova manželka Oksana Šalyginová na sociálních sítích oznámila, že Pavlenskij ve vazbě čelí fyzickým útokům a během převozu z Petrohradu do Moskvy ho bilo osm příslušníků policejní eskorty.

Pavlenskij o svém napadení během převozu do Moskvy mluvil u soudu. Stěžoval si na bolesti a na to, že se mu velmi těžce dýchá. Jeho advokáti protestují proti tomu, že mu bylo odmítnuto lékařské vyšetření, které by fyzický útok potvrdilo nebo vyvrátilo. Soud nicméně slíbil, že se věcí bude zabývat.

Pokud jde o samotný proces, Pavlenskij zvolil velmi zvláštní způsob obrany. Celý soudní proces totiž považuje za pokračování své umělecké akce a trvá na tom, že jeho čin u vrat KGB má být hodnocen jako terorismus.

Umělec prohlásil, že nebude odpovídat na žádné otázky soudu ani prokurátora, dokud jeho čin nepřekvalifikují na terorismus, což ale znesnadňuje práci jeho advokátům. Ti musí chránit jeho zájmy a jen stěží můžou žádat, aby byl obžalován z daleko závažnějšího trestného činu.

Pavlenského akce často šokují

Ruský umělec často šokuje veřejnost a úřady svými akcemi. Před rokem si například na zdi léčebny uřízl kus ucha, protestoval tak proti zneužívání psychiatrie k trestání odpůrců režimu.

Před třemi lety zase stál hodinu a půl s ústy zašitými režnou nití před petrohradským Kazanským chrámem nebo se nahý svinul do ostnatého drátu před Smolným palácem - kolébkou bolševické revoluce a dnes sídlem petrohradského gubernátora.

Režim zapojil také do svého akčního umění, když si na Rudém náměstí přibil k dlažbě své genitálie.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme