V Německu skončil poslední proces s prominenty NDR

V Německu byl vynesen rozsudek v historicky posledním procesu s prominentními komunistickými funkcionáři zaniklé Německé demokratické republiky. Soudili je za vraždy lidí, kteří se pokusili překonat pověstnou Berlínskou zeď. V dřívějších procesech byl odsouzen například poslední stranický a státní šéf NDR Egon Krenz, a to k šesti a půl letům vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: berlinerfernsehturm.de

Siegfried Lorenz a Hans-Joachim Böhme, bývalí členové politbyra komunistické SED, jsou vinni napomáháním při vraždě, za což byli odsouzeni k podmíněným trestů. Provinili se tím, že proti střílení do vlastních občanů na nejvyšší politické úrovni nic nepodnikli a ani se o to nepokusili, zdůvodnil soudce verdikt. Šlo o smrt tří mladíků od 20 do 25 let, kteří se pokusili koncem 80. let uprchnout na Západ.

V prvním procesu byla dvojice bývalých funkcionářů osvobozena, avšak Ústavní soud nařídil nové projednání. Odsouzení a jejich komunističtí soudruzi rozsudek následně oslavili v berlínské restauraci Dubrovník.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme