V Polsku začal týden Solidarity s Běloruskem

Akce má být morální podporou demokratických sil před běloruskými prezidentskými volbami, které se budou konat už tuto neděli. Týden začal velkým koncertem na náměstí varšavského Nového města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert na podporu Běloruska ve Varšavě

Koncert na podporu Běloruska ve Varšavě | Foto: AFP

Shromáždilo se na něm několik tisíc lidí - Poláků, Bělorusů a Ukrajinců. Přišli vyjádřit svou podporu utlačovaným a pronásledovaným odpůrcům režimu prezidenta Aleksandra Lukašenka. Nad hlavami jim vlály bíločervenobílé běloruské vlajky. Na velké obrazovce se promítaly záběry z policejních zásahů proti demonstrantům v Minsku a výjevy z Lukašenkova života.

Z obrazovky zazněla i prohlášení běloruské mládeže: "Bělorusko je skvělá země. V městech je čisto a Lukašenko je chlapík. Jenomže tento pořádek se hodí jen pro ty, kteří nejsou iniciativní. Je to skvělá země pro lenivé, netalentované a neschopné lidi. Předstírají, že pracují a trochu přitom kradou. Mají svoji chatu a volkswagen, rok výroby 1985, a to jim stačí."

Na koncert přijely i běloruské rockové skupiny, které režim zahnal do podzemí. Oficiálně vystupovat nemohou, koncerty pořádají ve stodolách nebo opuštěných halách. Datum a místo vystoupení se mezi lidmi šíří tichou poštou. Situace je podobná jako v Československu v 70. a 80. letech. Do Varšavy přijela také nejznámější běloruská rocková skupina NRM. Před touto hudbou Lukašenko varuje tak zvané spořádané občany.

Na pódiu se střídali známí polští herci, například Piotr Machalica a Gražyna Wolszczaková. Shromáždění pozdravil i slavný režisér Andrzej Wajda. Dav mu nejprve popřál k osmdesátým narozeninám. "Děkuji vám, ale přišel jsem v jiné záležitosti. Před rokem jsme nosili oranžové kokardy, teď podporujeme Bělorusko. Před 15 lety nám Evropa a svět pomáhaly, abychom přežili ta nejhorší léta. Teď pomáhejme jiným. Tam, kde je mládež, tam je i vítězství," odpověděl shromážděným lidem Wajda.

Zaznívaly projevy nespokojenosti jako: "V naší zemi se dokonce i v dobách nejhlubšího komunismu, vůdcové střídali. V Bělorusku je stále Lukašenko, Lukašenko a Lukašenko. Služebně starší je už jen Fidel Castro. 43 let diktatury a utlačování vlastního národa. Lukašenko je na nejlepší cestě, aby se Castrovi vyrovnal."

Běloruskou atmosféru pak navodili polští satirici Rafal Królikowski a Zbygniew Zamachowski. "Žádáme vás, abyste se rozešli. Opusťte scénu. Toto shromáždění nebylo povoleno. Koncert je nelegální," znělo Varšavou v solidaritě se situací v Minsku.

Zazněla také hymna ukrajinské pomerančové revoluce "Dohromady je nás hodně". Symbolem eventuální běloruské revoluce má být barva indigo a stužky z džínsoviny.

Varšavský koncert pod názvem "Solidární s Běloruskem" přenášela polská televize. Oficiální běloruské sdělovací prostředky se o něm nezmínily ani slovem. "Pane prezidente Lukašenko! Berlínská zeď už dávno padla! Dnes se píše rok 2006 a každý má právo volby," vzkazovali jeho účastníci do Minsku.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme