V Rusku zůstává letní čas, zimní prezident Medveděv zrušil

Zatímco obyvatelé více než stovky zemí světa si dnes mohli - či ještě mohou - přispat o hodinu déle, pro Rusy to neplatí. Země oficiálně zrušila přechod na zimní čas, a na půl roku se tak vzdálí Evropě o další hodinu. Nepřátelé sezónního přeřizování hodinek v Rusku si mnou ruce a rozhodnutí pochvalují. Kritikové naopak tvrdí, že je ekonomicky nevýhodné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, Kreml

Moskva, Kreml | Foto: CC SA 1.0, Vladimir Rudakov

Pro jednoho důvod k oslavám, pro jiného zdroj nepříjemností. Posouvání hodinek mezi letním a zimním časem je pro obyvatele Ruské federace v každém případě minulostí.

O tom, že země rozprostírající se přes 9 časových pásem zůstane definitivně u letního času, rozhodl už počátkem roku prezident Dmitrij Medveděv. Přeřizování hodinek sem a tam podle něj škodí zdraví a mate nejen lidi, ale třeba i hospodářská zvířata.

„Třeba takové krávy nemají vůbec šanci pochopit, proč dojičky najednou přicházejí v jinou dobu," zdůvodnil prezident v únoru poněkud překvapenému publiku své rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o ruském pohledu na změnu času připravila Lenka Kabrhelová

Oddechnout by si podle Kremlu měla nejen zvěř, ale i lidé, kteří za dlouhých ruských zim postrádají denní světlo. Expeti vypočítali, že díky zrušení zimního času si obyvatelé Ruska přijdou v závislosti na regionu na 7 až 17 procent denního světla navíc.

Jak ale poznamenávají kritikové, bez zimního času čekají Rusy delší temná rána, a tím pádem i větší spotřeba elektrické energie. Jen v Moskvě může být tma až do 10 hodin dopoledne.

Nakolik je opatření skutečně výhodné bude téma k diskusi na další roky. V jednom ohledu se ale odpůrci i příznivci posunů ručiček přeci jen shodnou. Čas je v rozlehlém Rusku, jehož některé regiony si v zimě slunečního svitu neužijí prakticky vůbec, citlivou otázkou.

V porovnání s dalšími výzvami, kterým Rusko čelí, ale poněkud ztrácí na závažnosti. Mnozí si tak kladou otázku, proč vlastně prezidenta Medveděva hraní s ručičkami hodinek tak baví. Dokonce natolik, že neváhal seškrtat počet časových pásem a aspoň relativně přiblížit odlehlou Kamčatku Moskvě.

Část politologů nabízí škodolibou odpověď . Změny času jsou možná jedinou oblastí, ve které se prezident - viděný mnohými jen jako stín svého předchůdce a ohlášeného nástupce Vladimira Putina - může bez obav a svobodně profilovat.

Konec zimního času tak možná může být nejvýraznější stopou, kterou po sobě na jaře odcházející prezident Medveděv zanechá.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme