V šestnácti k volebním urnám. V Belgii budou europoslance volit i mladí Češi

Už jen hodiny zbývají do začátku voleb do Evropského parlamentu. Zatímco v Česku a většině dalších států Evropské unie mohou šestnácti a sedmnáctiletí lidé toto hlasování nanejvýš se zájmem sledovat, v Belgii do něj i aktivně zasáhnou. Mladí lidé od šestnácti let tam totiž letos vůbec poprvé mohou volit europoslance. K volebním urnám vyrazí i děti, které se narodily českým rodičům, ale jejich domovem je Belgie.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš, Jakub, Jáchym a Markéta společně navštěvují Evropskou školu v Bruselu

Lukáš, Jakub, Jáchym a Markéta společně navštěvují Evropskou školu v Bruselu | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Je půl čtvrté odpoledne a z brány střeženého areálu Evropské školy v bruselské čtvrti Ixelles se sunou proudy dětí a teenagerů. Mezi nimi i čtveřice mladých lidí, kteří se mezi sebou baví Česky – všem je šestnáct nebo sedmnáct let a jejich rodiče jsou Češi, kteří většinou pracují pro unijní instituce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už jen hodiny zbývají do začátku voleb do Evropského parlamentu. V Belgii do voleb aktivně zasáhnou i mladí ve věku šestnáct a sedmnáct let

Markéta Kokořová v Belgii žije od svých dvou let. „Připadám si skoro jako Belgičanka. V rodině už dost dlouho řešíme politiku a co se děje v našem okolí. S mámou si o tom dost povídáme. Vysvětlovala mi, jak funguje Evropská unie. Myslím si, že ty základy chápu,“ říká Markéta, která se rozhodla zapsat do belgického seznamu voličů. A prý už také ví, koho bude volit.

4:17

Naštvaní farmáři, hnůj v ulicích a růst krajní pravice. Eurovolby v Belgii rozhodne i zemědělství

Číst článek

„A hlavně jsem rozhodnutá, koho volit nebudu. Vlaams Belang (Vlámský zájem), což je dost nacionalistická strana v severní Belgii. Vystupují proti imigraci. A jelikož já jsem Češka a žiju v Belgii, tak přece nebudu volit proti sobě,“ vysvětluje Markéta. A dodává, co je pro ní v jejích prvních volbách důležité: „Jde mi o sociální hodnoty. A samozřejmě pro mě osobně je důležitá moje budoucnost a tím myslím hlavně zelenou budoucnost, takže je důležité to, jak se strany staví ke Green dealu,“ dodává.

Markétina spolužačka Anna Collinsová se v Belgii narodila, má tedy belgické občanství, a tak se na ni automaticky vztahuje povinnost volit, jelikož účast ve volbách je v Belgii ze zákona povinná. K volbám by Anna ale šla, i kdyby nemusela. „Mě to nijak neobtěžuje. Já bych ráda šla volit pokaždé,“ uvedla.

Anna se v Belgii narodila a evropských voleb by se tak měla účastnit povinně | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Na své první volby se Anna poctivě připravovala. „Přečetla jsem si nápady kandidátů – co chtějí udělat pro Evropu a pro Belgii. A rozhodovala jsem se podle toho, co je pro mě důležité a co si myslím, že by mohli zvládnout. Důležitý je pro mě přístup k válce na Ukrajině, protože vím, že to může ohrozit i Česko a země, které jsou mi blízké. A podstatné je pro mě také životní prostředí,“ dodává Anna.

Povinnost odrazuje

O snížení věkové hranice pro účast v evropských volbách rozhodla Belgie v roce 2022. Letošní volby do Evropského parlamentu jsou tak první, kterých se šestnáctiletí a sedmnáctiletí obyvatelé země zúčastní. Pokud nemají přímo belgické občanství, mohou se i tak nechat zapsat na voličský seznam. Tím pádem se pak na ně ale bude vztahovat povinnost volit i ve všech dalších volbách v Belgii. A to právě některé mladé lidi odrazuje.

„Volit každé čtyři roky, když se na tento seznam přihlásíme, by bylo komplikované,“ říká sedmnáctiletý Lukáš. A podobně uvažuje i jeho spolužák Jáchym Klíma. „Já se bohužel k volbám nechystám, přemýšlel jsem o tom, probíral jsem to s rodiči, ale nakonec jsme se shodli, že spíš ne, protože by mě potom celým životem provázela povinnost volit každé čtyři roky,“ vysvětluje Jáchym.

21:01

Mladí v Evropském parlamentu musí být vidět, jinak neexistují, říká politická aktivistka

Číst článek

Registrovaným voličům, kteří k urnám nedorazí, hrozí teoreticky pokuta ve výši 40 až 80 eur. V praxi ji ale úřady vymáhají jen zřídka. Belgická vláda navíc letos ujistila, že přestože povinnost volit v evropských volbách se nově formálně vztahuje i na šestnácti a sedmnáctileté, úřady od nich v případě neúčasti sankce vymáhat nebudou.

Lukáš i Jáchym politickou situaci v Belgii sledují. Ale důležitější je pro ně stále dění v Česku. „Sleduji především česká média. Vím, koho bych volil,“ říká Jáchym.

A to platí i pro dalšího jejich spolužáka – Jakuba Pilaře. „Radši si počkám dva roky a v osmnácti pak půjdu volit v České republice. Sleduju dění v Česku, sleduji česká média. A samozřejmě ty strany znám, mám to nastudované, ale jsem rád, že si mohu nechat ještě dva roky na rozmyšlenou,“ říká Jakub, který žije v Belgii od svých šesti měsíců.

Klima a sociální cítění

Belgie, a zejména pak Brusel, je velkým mixem lidí ze všech koutů Evropy. Zhruba čtvrtinu obyvatel belgické metropole tvoří podle Bruselského institutu pro statistiku a analýzu lidé pocházející z jiných členských států Evropské unie. A tak se zde k evropským volbám přirozeně chystají kromě českých teenagerů i další mladí lidé, kteří by ve své domovské zemi volit zatím nemohli.

K volbám v Bruselu se chystá i šestnáctiletý Lars ze Švédska | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Mezi nimi je i šestnáctiletý Lars Nummelin, který pochází ze Švédska a v Belgii už žije skoro dvanáct let. Stejně jako pro oslovené prvovoliče z Česka, je pro něho v politice důležité sociální cítění či klimatické otázky. 

„U politických stran mi záleží na tom, aby prosazovaly stejná práva pro všechny, snižování životních nákladů a také méně moci korporacím. Tíhnu spíš k levici,“ vysvětluje Lars. A oceňuje, že Belgie hranici pro účast ve volbách jako jedna z mála zemí Evropské unie snížila. „Myslím, že je dobrá věc, že můžeme volit už v šestnácti. Řekl bych, že většina lidí v šestnácti už tak nějak ví, co je pro ně důležité, čeho si cení a koho chtějí volit,“ uvedl Lars.

Lidé od šestnácti let se mohou voleb do Evropského parlamentu účastnit ve čtyřech státech Evropské unie. Kromě Belgie ještě v Rakousku, Německu a na Maltě. V Řecku pak mohou volit lidé od sedmnáct let. Zbylých osmnáct členských států včetně Česka drží pro prvovoliče věkovou hranici osmnácti let.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme