V Sýrii pokračují protivládní nepokoje. Demonstranti strhli sochu zakladatele režimu

Sýrie se v posledních třech dnech definitivně přidala k arabským státům, kde protivládní protesty přerostly v krvavé násilí. Po několika opatrných demonstracích, nekompromisně rozehnaných policií, se situace výrazně změnila v pátek. Ve městě Der'á na jihu země vyšly do ulic tisíce lidí a bezpečnostní složky nejméně čtyři z nich zastřelily. Od té doby se situace dál už jen vyhrocuje. Dnes demonstranti symbolicky strhli sochu zakladatele současného režimu Háfize Asada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Pohřeb jednoho z demonstrantů v Der'á. | Zdroj: Reuters

Lidé v Sýrii se domáhají například toho, aby byl po třiceti letech zrušen výjimečný stav. V zemi vládne dynastie Asadů. Lidé říkají, že tohoto režimu, ztělesňovaného stranou Baas, ideologicky podobné vládnoucímu režimu Saddáma Husajna v Iráku, mají dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Protesty byly dosud velmi nesmělé, scházely se pouhé desítky lidí, na které okamžitě nastoupila policie a tajná policie, která demonstranty rozehnala a pozatýkala. V posledních dnech se ale protesty vyhrotily, i když se dlouho říkalo, že se dominový efekt, který zasáhnul skoro celý arabský svět, se Sýrii vyhne.

Násilnosti zatím hlásí hlavně město Der‘á, kde lidé v pátek na velké demonstraci požadovali propuštění patnácti dětí, které byly zatčené za to, že psaly na zdi protivládní hesla, která viděly v televizi, ve vysílání z protestů v Egyptě a dalších zemích.

Lidé demonstrovali také proti místnímu guvernérovi a úřadům. Policie začala do lidí střílet a mnoho jich zastřelila. Pohřby zabitých lidí se poté změnily opět v protivládní demonstrace.

Hodně krve bylo v Sýrii prolito i v průběhu neděle, řada demonstrantů začala otevřeně plenit vládní objekty a budovy. Násilí je tedy patrné i ze strany demonstrantů.

Nepokoje se v Sýrii odehrávají především v okolí města Der’á. Oblast byla v minulosti obilnicí Sýrie, ale v poslední době ji zasáhlo velké sucho, lidé tam ztrácejí obživu. Na jih Sýrie se v posledních letech navíc přistěhovaly tisíce lidí z východní Sýrie, kde byla situace ještě horší.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme