V USA pokračuje diskuze o možném zásahu v Libyi
Washington stále hledá jasnou řeč k Libyi. Prezident Barack Obama vyzývá Muammara Kaddáfího k odchodu. V blízkosti Libye jsou americké námořní síly a někteří Kongresmani volají po zásahu. Vláda ale s nasazením síly váhá.
„Plukovník Kaddáfí by měl odstoupit a opustit Libyi,“ prohlásil prezident Barack Obama. Bylo to sice po setkání s mexickým prezidentem Felipe Calderónem, kde hlavními tématy byly boj proti nelegální imigraci a drogovým kartelům a ekonomická spolupráce, ani tam ale neunikl šéf Bílého domu otázkám, které zaznívají pořád častěji a kladou mu je i někteří zákonodárci.
Washington stále hledá jasný postoj k Libyi. Podrobnosti přiblížil v Ranním Radiožurnálu washingtonský zpravodaj ČRo Vít Pohanka.
Vysvětloval, proč Američané přesunuli do blízkosti Libye bojová plavidla a teď zůstávají na první pohled pasivní. „Chci zajistit, aby měly Spojené státy plnou schopnost jednat, bude-li to potřeba,“ argumentoval americký prezident.
Představitelé Pentagonu opakovaně vysvětlili, že by například vyhlášení bezletové zóny nad Libyí by znamenalo nutnost útoků na pozemní cíle, aby americká a případně jiná spojenecká letadla nemohly jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu ohrozit.
Prosadit bezletovou zónu není tak těžké, říká senátor
Demokratický senátor John Kerry, sám vyznamenaný válečný veterán a předseda zahraničního výboru Senátu, ale zjevně není takovými argumenty přesvědčený.
A stejně mluví i republikán John McCain, někdejší vojenský pilot sestřelený nad Vietnamem, jehož pověst znalce vojenské a zahraniční je nezpochybnitelná. Prosadit bezletovou zónu není podle něj až tak těžké a navíc, žádají o to sami Libyjci.
„Když nasadíte leteckou sílu, vrtulníky nebo letadla, nebudou možná vždycky moc přesné, ale změní to poměr sil na zemi,“ prohlásil John McCain.
Barack Obama tak čelí společnému tlaku minimálně dvou předních senátorů z obou hlavních politických stran. A oba ho vyzývají v otázce Libye k větší aktivitě a rozhodnějším činům.